Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri, işgal altındaki Kırım'a ziyaret planlıyor

07 Ekim 2019, 13:46

Rus basını, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović’in işgal edilen Kırım’a ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını iddia etti.

Ukrinform Haber Ajansına açıklama yapan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Sözcüsü, “Komiser Mijatović’in, Kırım’a ziyaret planı halen geçerli. 11 Haziran 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, belirttiği gibi ‘yarımadada insan hakları ile ilgili faaliyetleri yürütebilmek için netleştirilmesi gereken çok konu var’” ifadeleri kullandı.

Öte yandan, Sözcü Mijatović’in, ziyaret tarihi ve şartlarının henüz bilinmediği öğrenildi.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri
Dunja Mijatovic
Kırım'ın işgali