Avrupa Komisyonu Başkanından KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya hidrokarbon cevabı

Güncel
_QHA Ankara
03 Eylül 2019, 22:29
_QHA Ankara
03 Eylül 2019, 22:29

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’e gönderdiği mektuba yanıt geldi. Juncker’in hidrokarbonlarla ilgili mektubu KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya iletildi.

Juncker verdiği cevapta hidrokarbon kaynaklarının Kıbrıs’ta iki halka yarar sağlayacağı, barış ve istikrara katkıda bulunacağı konusunda hemfikir olduklarının altını çizdi.

Akıncı, Avrupa Komisyonu’nun Yapısal Reformları Destekleme Ofisi Genel Direktörü Maarten Verwey ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanı Akıncı Verwey’e, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e yaptığı hidrokarbon kaynaklarının birlikte yönetilmesine ilişkin önerisi hakkında ayrıntılı bilgi vererek, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. 

Juncker, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması için hidrokarbon kaynaklarının yeni bir fırsat ortaya çıkardığını belirttiği mektubunda ayrıca Akıncı’nın 9 Ağustos 2019’da Rum liderle yaptığı görüşme, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile yürütülen çalışmalar ve BM Genel Sekreteri ile görüşülecek olmasından duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Juncker, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs sorununun çözümü için BM gözetimindeki çalışmalara desteklerinin süreceğini de bir kez daha yineledi. Juncker, cep telefonlarının Kıbrıs’ın tümünde çalışır hale gelmesi ile ilgili güven artırıcı önlemin hayata geçmesinde Cumhurbaşkanı Akıncı’nın gösterdiği liderliği selamladı ve bunun iki taraf arasındaki güvenin gelişmesine katkı yapacağına inandığını dile getirdi.

Akıncı, hidrokarbonlarla ilgili önerisi hakkında AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yi 13 Temmuz 2019’da gönderdiği mektuplarla bilgilendirmişti.