Avrupa Komisyonu Başkanı, Rus gazına alternatif aramak amacıyla Azerbaycan'da

Ekonomi
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 11:50
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 11:50

Rus doğal gazına olan bağımlılığını azaltmak isteyen Avrupa Birliği, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla Azerbaycan ile ilişkileri güçlendirme arayışına girdi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, doğal gaza ilişkin görüşmeler yapmak amacıyla Azerbaycan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Azerbaycan’dan yapılan doğal gaz ithalatını artırmak hedefiyle bugün başkent Bakü’ye geldi. Reuters’in aktardığına göre Avrupa Komisyonunun hazırladığı bir belgede, Bakü ile AB arasında teklif edilen anlaşma ile Güney Gaz Koridoru üzerinden AB’ye gönderilecek doğal gaz akışının arttırılacağı ifade edildi.

Doğal gaz ithalatına ilişkin imzalanan belgede, “Taraflar, Güney Gaz Koridoru aracılığıyla 2027’ye kadar AB’ye yıllık olarak en az 20 milyar metreküp gaz ihracatı da dahil, ikili doğal gaz ticaretini desteklemek arzusundadır” ifadeleri kullanıldı.

Geçen yıl, Azerbaycan’dan Güney Gaz Koridoru aracılığıyla AB’ye 8 milyar metreküp doğal gaz nakledildi. Yeni teklif edilen artış, ülkenin doğal gaz üretimini arttırmasını gerektiriyor.

AB VE AZERBAYCAN İŞ BİRLİĞİ DAHA DA GÜÇLENECEK

Avrupa Komisyonunun 17 Temmuz tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Rusya’nın enerji kaynaklarını silah olarak kullanmaya devam ettiği bir ortamda, AB’nin önceliği, enerji ithalatımızın çeşitlendirilmek olmalı. Başkan Von der Leyen ve Komisyon Üyesi Kadri Simson, AB ve Azerbaycan işbirliğini daha da güçlendirmek için yarın Azerbaycan’da olacak” ifadelerine yer verilmişti.