Avrupa Komisyonu, AB dış sınırlarının açılmasını istedi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Haziran 2020, 17:34
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Haziran 2020, 17:34

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) dış sınırlarının kademeli olarak açılmasını önerdi.

AB Komisyonu, AB içinde iç sınır kontrollerinin 15 Haziran 2020’de tamamen kaldırılmasını ve zorunlu olmayan seyahatlere ilişkin geçici kısıtlamaların ise 1 Temmuz 2020’ye kadar uzatılmasını istiyor.

KISMEN VE KADEMELİ AÇILMASI ÖNERİSİ

Avrupa Komisyonu 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren koronavirüs nedeniyle kapatılan AB’nin dış sınırlarının “kısmen ve kademeli” olarak açılmasını önerdi.

KISITLAMA BALKAN ÜLKELERİNE KALDIRILSIN TALEBİ

Avrupa Komisyonu’nun söz konusu talebi, 1 Temmuz itibariyle Kosova, Bosna-Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’a yönelik seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından yana oldu.

Avrupa Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, “AB içinde bütün sınırlar kaldırıldıktan sonra 1 Temmuz’dan itibaren ortak yaklaşım çerçevesinde seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını öneriyoruz.” ifadesini kullandı.

“VATANDAŞLARIN AİLELERİNİ GÖRMEYE İHTİYACI VAR”

Johansson, “Uluslararası seyahatler, turizm ve ticaret açısından büyük önem taşıyor ayrıca vatandaşların arkadaşları ve ailelerini yeniden görmeye ihtiyacı var.” dedi.

Komisyon, AB üyesi olmayan ülkeler ile ilgili ortak liste belirlenmesini, bu listenin sürekli gözden geçirilebilmesini planlıyor.

AVRUPA GENELİNDE 185 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Avrupa genelinde koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcından bu yana yaklaşık 185 bin kişi hayatını kaybetti.