Avrupa Kapılarında: Ukrayna'nın Yeni Tarihi-Sergiy Plohiy Semineri başlıyor

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 15:55
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 15:55

Dünyaca ünlü profesör, Harvard Üniversitesi Ukrayna Bilimsel Enstitüsü Direktörü Sergiy Plohiy’in (Serhii Plokhii) kitabını sunacağı ve Ukrayna tarihinin ulus ötesi yaklaşım kullanılarak yeniden kavramsallaştırmanın zorluklarının tartışılacağı bir çevrimiçi seminer düzenlenecek. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği seminere ilişkin davet ve ayrıntıları içeren bir duyuru yayımladı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği dün Facebook üzerinden bir duyuru yayımlayarak 10 Aralık 2020 tarihinde Türkiye saati ile 16:00’da Karabük Üniversitesi Bölgesel Stüdyolar Programı ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Avrasya Stüdyoları Programı tarafından düzenlenen bir dizi çevrimiçi seminerlerinin başlayacağını bildirdi. “Eurasia Talks” seminerler serisinin bir parçası olarak Karabük Üniversitesi Bölge Çalışmaları Programı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Avrasya Çalışmaları Programı tarafından “Avrupa’nın Kapılarında: Ukrayna’nın Yeni Tarihi” adlı sanal etkinliğin organize edileceği duyuruldu ve ayrıntılar paylaşıldı. Seminerlerden ilkinin; Ankara Ukrayna Derneği Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Yuliya Biletska’nın tanıtacağı ve moderatörlüğünü yapacağı İngilizce olarak düzenlenecek “Avrupa Kapılarında: Ukrayna’nın Yeni Tarihi-Sergiy Plohiy Semineri”ne katılımcı sayısının sınırlı olacağı bildirildi. Web semineri kaydedilecek ve Türkiye’deki Ukraynalı web portalı Ukr-Ayna’nın Facebook sayfasında canlı olarak yayımlanacak.

Büyükelçiliğin, seminere ilişkin paylaşımında “İlk seminerin Ukrayna’ya adanmasından ve ilk konuşmacının dünyaca ünlü profesör Harvard Üniversitesi Ukrayna Bilimsel Enstitüsü Direktörü Sergiy Plohiy olacağı için çok mutluyuz.” ifadelerine yer verildi.

Seminere katılım için kayıt gereklidir. Kaydolmak için: https://bit.ly/36vAsnY.

“Avrupa Kapılarında: Ukrayna’nın Yeni Tarihi-Sergiy Plohiy Semineri”ne ilişkin ayrıntıların yer aldığı açıklamadaki ifadelerin tamamı:

“Bu sanal etkinlik, Karabük Üniversitesi Alan Çalışmaları Programı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Avrasya Çalışmaları Programı tarafından düzenlenen EURASIA TALKS seminerler serisinin bir parçasıdır.

Eurasia Talks Series, tarih, dil, eğitim, sağlık, çatışma ve göç gibi bölgeyle ilgili konuları tartışmak için akademisyenleri, öğrencileri ve Avrasya ile ilgili konularla ilgilenen herkesi bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Sergiy Plohiy, Ukrayna tarihine odaklanan dünyanın önde gelen tarihçilerinden biridir. Harvard Üniversitesi’nde Ukrayna Araştırma Enstitüsü’nün (HURI) direktörü ve The Last empire: The Final Days of the Sovyetler Birliği (2015), The Cossack Myth: History and Nationhood in the Age of Empires (2012) dahil olmak üzere birçok kitabın yazarıdır.).

Profesör Plohiy‘nin The Gates of Europe: A History of Ukraine (2015) adlı kitabı çevrilerek 2017 yılında Türkiye’de yayınlandı (Avrupa’nın Kapıları Ukrayna Tarihi). Türk okuyucular için Ukrayna tarihinin temel kaynaklarından biri haline geldi.
Bu seminerde, Profesör Plohiy‘kitabını sunacak ve Ukrayna tarihini ulusötesi yaklaşımı kullanarak ve çok etnik karakterini dikkate alarak yeniden kavramsallaştırmanın zorluklarını tartışacak.
ODTÜ Avrasya Çalışmaları Programı Başkanı Dr. Işık Kuşcu-Bonnenfant giriş konuşmalarını yapacak ve konuşmacıyı Dr. Yuliya Biletska tanıtacak ve moderatörlük yapacaktır.

Tarih ve saat: 10 Aralık 2020; 16:00 (GMT + 3)

Kaydolduktan sonra, etkinliğin bağlantısını içeren bir e-posta alacaksınız. Katılımcı sayısı sınırlıdır. Etkinlik İngilizce olarak düzenlenecek ve ardından bir Soru-Cevap bölümü yapılacaktır.

Web semineri kaydedilecek ve Türkiye’deki Ukraynalı web portalı Ukr-Ayna’nın Facebook sayfasına canlı olarak yayınlanacak: https://www.facebook.com/UkrAynaDiasporasi”

SERGİY PLOHİY (SERHİİ PLOKHİİ) KİMDİR?

Ukrayna tarihiyle ilgili araştırmalara odaklanan ve dünyanın önde gelen tarihçilerinden biri olan Sergiy Plohiy, Harvard Üniversitesi’nde Ukrayna Araştırma Enstitüsü’nün (HURI) direktörü. Ukrayna tarihiyle ilgili yaptığı çalışmaların yanı sıra; Son imparatorluk: Sovyetler Birliği’nin Son Günleri (2015), Kazak Efsanesi: İmparatorluk Çağında Tarih ve Milliyet (2012), Çernobil: Nükleer Felaketin Tarihi (2010), Yalta: Barışın Bedeli (2010; 2011), Ukrayna ve Rusya: Geçmişin Temsilleri (2008) ve Slav Ulusların Kökenleri: Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’da Modern Öncesi Kimlikler (2006) dahil birçok kitabın yazarı.

Profesör Sergiy Plohiy‘nin The Gates of Europe: A History of Ukraine (2015)’ kitabı Türkçeye çevrilerek 2017 yılında Türkiye’de yayımlandı. “Avrupa’nın Kapıları Ukrayna Tarihi” kitabı Türk okuyucular için Ukrayna tarihinin temel kaynaklarından biri haline geldi.