Avrupa Birliğinden, Belarus'a yaptırım kararı

Haberler
Anife Bilal
02 Ekim 2020, 20:10
Anife Bilal
02 Ekim 2020, 20:10

Avrupa Birliği (AB) Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı. Yaptırım listesine 40 Belaruslu yetkili dahil edildi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, bu sabah yaptığı açıklamada uzun tartışmaların ardından Belarus yönetimine yaptırım uygulanması kararını oybirliği ile kabul edildiğini belirterek, “Bu uzlaşmayla AB, jeopolitik bir güç olma rolünü üstlendiğini gösteren inandırıcı bir karar aldı” dedi. Michel, yaptırım listesine Minsk yönetiminden 40 ismin dahil edildiği, ancak bu isimler arasında Lukaşenko’nun yer almadığını kaydetti. 

Brüksel’in Minsk ile diyaloğu sürdürmeyi planladığı için Lukaşenko’nun yaptırım listesine dahil edilmediği belirtildi. Daha önce, Birleşik Krallık ve Kanada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko dahil 8 Belarus yetkilisine karşı yaptırım uygulama kararı aldığı bildirilmişti.

İlgili haber: BİRLEŞİK KRALLIK VE KANADA, LUKAŞENKO’YA KARŞI YAPTIRIM UYGULAMA KARARI ALDI

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 1 aydır çalkalanıyor.

Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu.

Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı.

Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı.

Yemin töreninden sonra, AB ve ABD Lukaşenko’yu Belarus’un cumhurbaşkanı olarak tanımadıklarını duyurmuştu.