Avrupa Birliği, Ukrayna'ya gıda güvenliği konusunda destek vermeye hazırlanıyor

Güncel
Manas
05 Mart 2022, 05:48
Manas
05 Mart 2022, 05:48

AB üyesi ülkelerin tarım bakanları, Rusya-Ukrayna savaşının gıda sektörüne etkilerini değerlendirmek üzere video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında, AB Dönem Başkanı Fransa’nın Tarım Bakanı Julien Denormandie, “Ukraynalı dostlarımıza gıda güvenliği konusunda yardımcı olmak ve gıda üretimini desteklemek için atılabilecek adımları değerlendirdik.” dedi.

Avrupa Birliği, işgalci Rus güçlerinin Ukrayna’ya saldırmasının ardından askeri teçhizat konusunda yardımcı olmasının yanı sıra gıda ve erzak hususunda da destek olmaya hazırlanıyor. Ukrayna’ya gıda güvenliği konusunda destek verilmesi konusu, 2 Mart 2022 tarihinde, AB üyesi ülkelerin Tarım Bakanları’nın video konferans yöntemiyle toplantısında ele alındı. Ukrayna’daki savaşın gıda alanında çeşitli etkileri olduğunu belirten Denormandie, bunun özellikle tarımsal ürün piyasaları ile gıda güvenliği konusunda sonuçlar ortaya çıkardığını anlattı.

SAVAŞIN AB’DE VE DİĞER ÜLKELERİNDE BÜYÜK ETKİSİ OLACAK

AB Dönem Başkanı Fransa’nın Tarım Bakanı Julien Denormandie, Ukrayna veya Rusya ile yakın ticari ilişkileri olan ülkelerin yaşananlardan olumsuz etkilendiğine işaret ederek tahıl, protein bitkileri ve girdilerin temininde sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Ayrıca Denormandie, “Savaşın Avrupa’da ve diğer yerlerde gıda üretim kapasitesi üzerinde bir etkisi olacak.” ifadesini kullandı.

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI GIDA SEKTÖRÜNDE BUĞDAY FİYATIN ETKİLEDİ

AB üyesi Tarım Bakanlarının toplantısında, Rusya-Ukrayna savaşı ve uygulanan yaptırımlar nedeniyle özellikle buğday fiyatları son 15 yılın en yüksek seviyelerinde olduğunu teyit etti.

Rusya ve Ukrayna, dünya buğday üretiminin yaklaşık yüzde 14’ünü yapıyor, küresel buğday ihracatının da 3’te 1’ini gerçekleştiriyordu. Petrolle birlikte son dönemde rekor seviyelere çıkan doğal gaz fiyatları özellikle gübre maliyetlerini de yükseltti.