Avrupa Birliği, Ukrayna'nın üyelik başvurusunu yakın bir zamanda görüşecek

Güncel
qha muhabir
07 Mart 2022, 19:50
qha muhabir
07 Mart 2022, 19:50

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile konuştu. Michel, Ukrayna’nın AB üyeliği başvurusunun gelecek günlerde ele alınacağını söyledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi hakkında sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını AB’nin en kuvvetli şekilde kınadığını hatırlattı. Putin’e çatışmaları acilen durdurması, güvenli insani geçişlerle yardımlara erişimi sağlaması çağrısında bulunduğunu aktaran Charles Michel, Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğinin önemine işaret ettiğini belirtti.

UKRAYNA’NIN AB ÜYELİK BAŞVURUSU GELECEK GÜNLERDE ELE ALINACAK

Charles Michel, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile görüşmesiyle ilgili olarak da Ukrayna halkının acılarının dindirilmesi ve nükleer tesislerin güvenliği konusunda AB’nin Ukrayna’nın yanında olduğunu vurguladı.

AB’nin Ukrayna’ya desteğinin sarsılmaz olduğunu kaydeden Michel, Ukrayna’nın AB üyeliği başvurusunun gelecek günlerde ele alınacağını duyurdu.