Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı dördüncü yaptırım paketini onayladı

Güncel
Manas
15 Mart 2022, 09:36
Manas
15 Mart 2022, 09:36

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya dördüncü yaptırım paketi uygulama konusunda anlaştı. AB Konseyi’nin Fransa Temsilciliği, Brüksel’deki AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığıyla bağlantılı olarak Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardığını duyurdu. Fransa Temsilciliğinden yapılan açıklamada, “Rus ekonomisinin çeşitli sektörlerine yönelik dördüncü yaptırım paketinin onaylanması ile ilgili anlaştık.” ifadesi yer aldı. Ayrıca önlemlerin Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlanır yayınlanmaz yürürlüğe gireceği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunan Rusya’ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı ile vize politikası gibi çeşitli alanlarda uygulanacak yeni yaptırımları belirledi. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Brüksel’de, 14 Mart 2022 tarihinde Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya dördüncü yaptırım paketi uygulama konusunda anlaştı.

Rusya'ya hangi teknoloji şirketleri yaptırım uyguladı? - Yeni Şafak

BİREYSEL VE TÜZEL KİŞİLERE YÖNELİK YAPTIRIMLAR KAPIDA

AB Konseyi Fransa Temsilciliği, AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) uluslararası ortaklarla iş birliği içinde olduklarını belirterek, “Ukrayna’ya karşı saldırganlığa karışan bireyler ve tüzel kişilere ve ayrıca Rus ekonomisinin çeşitli sektörlerine yönelik dördüncü yaptırım paketinin onaylanmasın yaptık.” ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca, AB Daimi Temsilciler Komitesi COREPER, Dünya Ticaret Örgütü’ne Rusya’ya yapılacak en büyük yardımı askıya alma hususunu gündeme getirdi. Aynı zamanda Belarus’un da DTÖ’ye üyelik aday başvurusunun askıya alınması konusunda bildiriyi kabul ettiğinin altını çizdi.