Avrupa Birliği: Rusya işlediği vahşetten sorumlu tutulacaktır

Güncel
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 16:37
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 16:37

Rus ordusunun Lugansk’ta sivillerin barındığı okulu bombalayarak 60 kişinin ölümüne neden olmasının ardından, Avrupa Birliği liderleri, barbar saldırıları nedeniyle Rusya yönetiminden hesap sorulacağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, 8 Mayıs 2022 tarihinde G7 ülkeleri liderlerinin çevrimiçi toplantısı sonrasında Twitter üzerinde bir açıklamada bulundu.

Açılamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına verilecek karşılıklar konusunda G7 ülkeleriyle koordine olduklarını belirten Charles Michel, “Rus rejimi, Lugansk’ta okula yapılan son barbarca saldırı da dahil olmak üzere vahşetlerinden sorumlu tutulacaktır” dedi. Ayrıca “(Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır) Zelenskıy’ı ve Ukraynalıları daha fazla destekleyeceğiz. Ukrayna için Marshall planına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN SİVİL YAŞAMI BARİZ ŞEKİLDE HİÇE SAYMASINI KINIYORUZ

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın Lugansk bölgesinde bir okul binasına düzenlediği hava saldırısında çok sayıda çocuğun öldüğünden dehşete kapıldığını belirtti. Ayrıca “AB, Rusya’nın sivil yaşamı bariz şekilde hiçe saymasını kınıyor ve faillerin adalete teslim edilmesi çabalarını destekliyoruz” dedi.

OKUL SALDIRISINDA 60 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Lugansk’taki Ukraynalı yetkililer, bir Rus uçağının 7 Mayıs 2022’de sivillerin barındığı okula bomba attığı duyurmuş ve tahliye için uygun vakit bekleyen okulun bodrum katındaki 90 kişiden 60’inin öldüğünü ve diğerlerinin enkaz altından kurtarıldığını açıklamıştı.