Avrupa Birliği Ordusu fikri yine Fransa gündeminde

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mart 2019, 17:35
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mart 2019, 17:35

Fransa’da yapılan bir ankete göre halkın yarısından fazlasının AB üyesi ülkelerin oluşturacağı ortak bir ordunun kurulması fikrini savunduğu öne sürüldü.

Fransız Le Parisien gazetesinin bildirdiğine göre Odoxa araştırma şirketi üzerinden gazetenin gerçekleştirdiği 1004 kişilik ankette, Fransız vatandaşlarının yüzde 75’nin AB ülkelerinin ortak güvenlik ve savunma politikası oluşturması gerektiğini düşündüğü sonucu ortaya çıktı. Yine ankete göre Fransızların 62’sinin AB üyelerinin oluşturduğu bir ordu kurması gerektiği fikrinde birleştiği de belirtildi.

Ankete katılanların oranına göre iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü hareketi, merkez soldaki Sosyalist Parti ve merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi taraftarlarının yüzde 70’inin bu görüşte olduğu ifade edildi. Yine ankete göre katılanların yüzde 60’ının AB ordusu fikrinin uygulamaya geçirilmesinin on yıldan fazla bir süre alacağı görüşünde oldukları aktarıldı.

AB ORDUSU, FRANSA İLE ABD İLİŞKİLERİNİ GERGİNLEŞTİRMİŞTİ

Daha önce de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından “AB ordusu” fikri gündeme getirilmiş, ABD ile Fransa arasında gerginliğe yol açmıştı.

2018 kasım ayında Macron, Rusya tehlikesine dikkati çekerek ABD’ye bağımlı olmayan, egemen bir Avrupa Birliği (AB) ordusu kurmadıkça Avrupalıların güvende olamayacağını söyleyerek, “Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmadıkça Avrupalıları koruyamayacağız. Tehditkar olabileceğini gösteren ve sınırlarımıza dayanmış bir Rusya’ya karşı, daha egemen, ABD’ye bağımlı olmayan ve tek başına kendini savunan bir Avrupa’ya ihtiyacımız var.” diye kaydetmişti.

Fransa Cumhurbaşkanınun dile getirdiği “Avrupa Ordusu” fikri, Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi tarafından hayli sıcak karşılanırken ABD Başkanı Donald Trump tepki göstererek önce Twitter’dan “Fransa Cumhurbaşkanı Macron ABD, Rusya ve Çin’den kendini korunmak için Avrupa’nın kendi ordusunu kurmasını önerdi. Çok aşağılayıcı! Belki Avrupa önce ABD’nin çok büyük bir şekilde destek verdiği NATO’ya olan borcunu ödemelidir.” beyanatında bulunmuş, daha sonra da yine Twitter üzerinden, “Biz II.Dünya Savaşı’nda müdahale etmeden önce (Fransızlar) Paris’te Almanca öğrenmeye başlamıştı.” mesajını paylaşmıştı.

RUSYA NEDEN SICAK BAKIYOR?

AB ordusu fikriyle ilgili anket haberinin Sputnik başta olmak üzere Rus mahreçli medya kuruluşlarında yer bulması dikkatlerden kaçmadı.

Her ne kadar AB ordusu fikri Rus tehdidine karşı tedbir mahiyeti taşısa da, Avrupa ile ABD arasında ihtilafa yol açtığı için, NATO ile de savunma anlamında bir ihtilafa yol açabileceği düşünüldüğünden Kremlin yönetiminin böyle bir adıma çok da soğuk bakmadığı görülüyor.