Avrupa Adalet Divanı’ndan Polonya’ya kötü haber

Güncel
_QHA Ankara
24 Haziran 2019, 22:03
_QHA Ankara
24 Haziran 2019, 22:03

Son yıllarda yargı alanında çıkardığı yasalarla Avrupa Birliği (AB) gündemini sıkça meşgul eden Polonya’ya bir kötü haber de Avrupa Adalet Divanı’ndan geldi.

Adalet Divanı, 2018’de Polonya parlamentosunda kabul edilen yüksek yargı üyelerinin emeklilik yaş haddini 70’ten 65’e düşürerek görevdeki yargıçların üçte birini emekliye sevk eden yasaya ilişkin kararını açıkladı. Divan, söz konusu yasanın AB Anlaşmasının 19. maddesinin 1. fıkrasına aykırı olduğuna hükmederken, Polonya’nın yargıç güvenliği ilkesi ve onun ayrılmaz bir parçası olan yargı bağımsızlığı ilkesini ihlal ettiğini belirtti.

Divan kararında, “Yargıçların tarafsızlığı ve bağımsızlığının güvencesi onları dışarıdan gelebilecek her türlü müdahale ve baskıya karşı korumayı gerektirir. Yüksek yargı hakimlerini emekliliğe sevk eden söz konusu yasa bu gerekliliği yerine getirmemektedir” denildi.

Ancak Avrupa Adalet Divanının 24 Haziran 2019 tarihli kararı Avrupa Komisyonunun Polonya’da yargıç güvenliği ve yargı bağımsızlığının tehlikede olduğu iddiasını onaylıyor, ancak hukuki açıdan bir yaptırıma sahip bulunmuyor. Polonya, Adalet Divanı’nın aleyhinde karar vereceği duyumları üzerine 2018 aralık ayında çıkardığı yeni yasa ile geri adım atmış, emekliye sevk edilen yargıçlara geri dönüş yolunu açmıştı.