Avrasya Vakfı, Türk dünyası temsilcileriyle kahvaltı etkinliği düzenledi

Güncel
Filiz
06 Ağustos 2022, 08:07
Filiz
06 Ağustos 2022, 08:07

Antalya’da Türk dünyası temsilcilerini bir araya toplayan Avrasya Vakfı, 30 Temmuz 2022’de kahvaltı etkinliği düzenledi. Etkinlik bağlamında vakıf kuralları, vakıf tüzüğü ve vakıf amaçlarını konuşuldu. Vakfın etkinliğine katılan Türk dünyası temsilcileri, vakfın vizyonu, misyonu ve hayata geçireceği faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Antalya’da faaliyete geçen Avrasya Vakfı, Türk dünyası coğrafyasından Antalya’da yaşayan diasporalarla birlikte 30 Temmuz 2022’de saat kahvaltı etkinliği düzenledi. Henüz kurulmakta olan vakfın etkinliğinde Türk dünyası temsilcileriyle tanışıldı. Saat 10.00 ile 12.00 arasında gerçekleşen etkinlikte; Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Azerbaycan ve diğer Özerk Türki Cumhuriyetleri Antalya temsilcilikleri ve platform yöneticileriyle vakıfla bağlantılı olarak müzakerede bulunuldu. Etkinliğe, Antalya Tacikistan Halkı ve Kültür Derneği Başkanı Cavit Aslan, Türkmenistan Dernek Başkanı Rüstem Bazarov, İran Dernek Başkanı Sousan Hariri, Kırgız Derneği Başkanı Peri Asanaalieva katıldı. Avrasya Vakfı Başkanı Adem İlhan, konuşma yaparak kurulacak vakfın amaçlarından, vizyon ve misyonundan söz etti.

Etkinliğe katılan Venera Danışmanlık Grup Koordinatörü Yasemin Kara, vakıf hakkındaki düşünce ve önerilerini dile getirdi. Venera Danışmanlık Koordinatörü Tuğçe Ayyılmaz ise başında bulundukları şirket hakkında bilgi verdi. Etkinlik kapsamında diasporalara eğitim hususunu değerlendiren Özel Atlas Turizm Meslek Edindirme Kursu Bölge Temsilcisi Eda Küçüker, turizm okulu hakkında bilgi verdi. Küçüker, bunun yanında yabancı uyruklu bireylerin eğitimden yararlanabilmesi için bilgi verdi.

Etkinliğe Kırgızistan, Kazakistan ve İran’dan katılan misafirler sosyal hayatta yaşadığı sorunlara değinerek bu çerçevede vakfın faaliyetler yapmasını talep etti. Avrasya Vakfının düzenlediği etkinliğin ardından katılan misafirlere katılım belgesi dağıtıldı.

AVRASYA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI NEDİR?

Türk Cumhuriyetlerinin arasındaki bağı diri tutarak; kaynaşmak, sosyal yardımlaşmayı sağlamak gibi amaçlar doğrultusunda hayata geçecek. Vakıf, sadece sosyal yardımlaşma ve kültür birliğini sağlamak adına çalışmalarda bulunacaktır. Türk dünyası coğrafyasından Türkiye’de yaşayan diasporaların elinden tutmayı amaçlayan vakıf, henüz kuruluyor.  Diasporaların yaşadığı bölgede sorun yaşamaması için destekte bulunacak vakıf, kısa sürede faaliyetlerine başlayacak. Hazırlanmak üzere olan projeler hedef kitlelere ulaştırılarak Özerk Cumhuriyetleri adına yeni bir perspektif oluşturup, farklı kazanımlar elde etmeyi amaçlıyor.