Avrasya Ekonomi Birliği, Kazak-Kırgız sınırında krize yol açtı

Haberler
Oğuzhan Batur
03 Nisan 2019, 17:55
Oğuzhan Batur
03 Nisan 2019, 17:55

Moskova merkezli Avrasya Ekonomi Birliği’nin (AEB) kriterleri nedeniyle Kazakistan ve Kırgızistan sınırında iki yıldır çözülemeyen sorunlar devam ediyor.

Kırgızistan’da 2017 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında iki ülke arasında yaşanan sınır kapatma krizlerine konu olan AEB kriterleri sorun unsuru olmaya devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kazakistan’ın sınır kapılarında yürüttüğü ek kontroller nedeniyle Kırgızistan’ın kuzeyindeki Ak-Tilek sınır kapısından yurt dışına çıkmak için bekleyen tırların sayısının 250’yi geçtiği bildirildi.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, bir haftadır sınırda bekleyen yüklü tırların şoförlerinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucu olumsuz sonuçların ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada, Kırgızistan tarafındaki sınır kapısında yoğunluğa neden olan ek denetimlerin, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) anlaşmasına aykırı olduğu ve malların dolaşım özgürlüğünü sınırlandırdığı kaydedildi.

RUS AEB’İ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Her iki ülkenin üyesi olduğu AEB çerçevesinde, malların gümrük beyannamesi ve devlet kontrolü yapılmadan üye devletler arasında serbestçe dolaşımının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, Kırgızistan’ın, sınırdaki mevcut durumla ilgili olarak, Avrasya Ekonomik Komisyonu Yönetim Kurulu’ndaki üyelerini istişare için geri çağırma sürecini başlatacağı aktarıldı.

Ak-Tilek sınır kapısından yurt dışına çıkmak için bekleyen tırların sayısının 250’yi geçtiği bildirildi.

Kazakistan Devlet Gelirler Komitesi’nden dün yapılan açıklamada, Kırgızistan’a Çin’den ithal edilen ürünlerin birliğin pazarına sokulduğu ve bu ülkelerin bütçelerine zarar verdiği, bu nedenle sevkiyat belgelerinde belirtilen bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesine ağırlık verildiği duyurulmuştu.