"ATR kapatılırsa Ukrayna Kırım üzerindeki nüfuzunu nihai olarak kaybeder"

Güncel
Anife Bilal
11 Şubat 2020, 13:38
Anife Bilal
11 Şubat 2020, 13:38

Kırım Tatar Milli Meclis (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, ilk Kırım Tatar televizyon kanalı ATR’nin kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Sosyal medya üzerinden ATR televizyon kanalının kapatılma tehlikesi konusunda açıklama yapan Celal, “ATR’nin kapatılması kabul edilmemeli. Tüm olumlu ve olumsuzluklara rağmen bu dünyada Kırım hakkında, Kırım bakış açısıyla ve her zaman Kırım için konuşan tek televizyon kanalı. Mevcut durum Ukrayna yönetimini benzersiz bir şekilde karakterize ediyor. Ve sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyor. Yönetim işgalden bir ders çıkarmadı. Ukrayna’nın yöneticileri geçmişte de benzer sınavlarda başarısız olmuştu ve bu tüm ülke için çok kötü sonuçlanmıştı. Bazıları ART’nin var olması konusunun Ukrayna için çok önemli bir konu olmadığını düşünebilir. Fakat hatırlatırım; yönetim daha önce kim düşman, kim dost olduğunu anlayamadığı için Ukrayna şu an egemenliği kaybetme tehlikesi altında bulunuyor. Ve görünüşe göre 6 yıl içinde hala anlayamamış.” ifadeleri kullandı.

ÇUBAROV: İŞGAL EDİLEN KIRIM İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİR ENFORMASYON KAYNAĞI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bütçede kaynak ayrılmasına rağmen bazı bürokratik engellerin doğrudan ATR ve tüm yaratıcı ekibi finansmanı ve faaliyetlerini etkilemesi çok üzücü.” diye kaydetti. KTMM Başkanı Çubarov, işgal edilen Kırım’a yayın yapan, işgalcilerin baskıları hakkında bilgi sağlayan ve enformasyon savaşında önemli rol oynayan Kırım Tatar televizyon kanalının devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini de vurguladı.

KOSTİNSKİY: ATR’NİN KAPATILMASI KIRIM’DAKİ ENFORMASYON SAVAŞI KAYBETMEK DEMEKTİR

Ukrayna Milli Televizyon ve Radyo Konseyi üyesi Sergey Kostinskiy, ATR televizyon kanalının finansmanının bloke edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtirken, “Ukrayna özel televizyon kanalları, uydu sinyallerinin kodlanması şartları altında. Özellikle Kırımlı kanallar, geçici olarak işgal edilen yarımadanın sakinlerine Ukrayna ile iletişimi sağlayan neredeyse tek etkili medya aracı olarak kalmaya devam ediyorlar.” diye kaydetti.

Kırım Tatar medyaların Kırım Tatar halkı için taşıdığı önemi vurgulayan Kostinskiy, “Yönetimin eylemleri veya eylemsizliği sonucunda Kırım Tatar televizyon kanalının kapatılması; Ukrayna devletinin Kırım’ın işgalden kurtarılmasına, ulusal kültürün korunmasına ve genel olarak Kırım Tatar halkının kurtarılması ve korunmasına yönelik çaresizliğinin ve ilgisizliğinin bir sembolüdür… Bu enformasyon savaşını kaybetmek demektir. Ukrayna yanlısı Kırım Tatar medyalarının kaybedilmesi devletin tamamen Kırım ve Kırım Tatarları terk ettiği anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

GERAŞÇENKO: KIRIM TATAR KANALININ KAPATILMASI BİR SUÇTUR

Avrupa Dayanışması Partisi milletvekili İrına Geraşçenko Kırım’ın işgalinin 6. yıl dönümü öncesinde Kırım Tatar televizyon kanalının finansmanının kapatılmasının gerçek bir suç olduğunu belirterek kanalın fonlarına uygulanan blokajı kaldırmayı talep etti.

Sosyal medya üzerinde açıklama yapan Geraşçenko, “Kırım’ın işgalinin 6. yıl dönümü öncesinde Kırım Tatar televizyon kanalının oksijeninin kesilmesi hem çılgın hem de akılsızca bir adımdır. Bu gerçek suçtur. Avrupa Dayanışması Partisi, Hükumet ve Cumhurbaşkanı Ofisinden derhal tek Kırım Tatar kanalının fonlarına konulan blokajı kaldırmasını talep ediyor. Devletin görevi; Kırım Tatar yayını, adetleri, kültürü desteklemektir.” diye belirtti.

MUJDABAYEV: KANALIMIZIN KAPATILMASI UKRAYNA VATANDAŞLARININ YÜZÜNE TÜKÜRMEKTİR

ATR kanalı Genel Müdürü Ayder Mujdabayev, mevcut yönetimin ATR televizyon kanalına yönelik eylemlerinin Ukrayna yönetiminin enformasyon savaşında Kremlin’i yenmek istemediğine işaret ettiğini söyleyerek, “Mevcut durum; izleyicilerimize, işgal edilen topraklarda yaşayan, ülkemizi seven ve Kırım’ın Ukrayna’sız olamayacağını anlayan tüm Ukrayna vatandaşlarının yüzüne tükürmektir.” dedi.

MUSAYEVA: BU BİR İHANETTİR

Ukrainskaya Pravda gazetesi Baş Editörü Sevgil Musayeva yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Herkes ne çabuk Şubat 2014’ü, Kırım’ın işgalini ve işgal edilen yarımadada Ukrain ile Kırım Tatarlarına karşı yapılan baskıları unuttu. Bugün ART televizyon kanalı etrafında gelişen durumu sadece bir kelimeyle özetleyebilirim; İHANET. Ukrayna devletinin Kırım’a ihaneti.”