Ateşkesi bozan Ermenistan, Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2020, 11:14
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2020, 11:14

Ermenistan ordusu, dün başlatılan ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. Ermenistan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi yaralandı.

Dün Azerbaycan Savunma Bakanlığından ateşkes ilanından sonra yapılan açıklamada Ağdam ve Terter illerine Ermenistan ordusunca ateş açıldığı bildirildi. Bugün ise Azerbaycan Başsavcılığının yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentinde sivillerin oturduğu meskenlere isabet ettiği kaydedildi.

Azerbaycan Başsavcılığı son bilgileri aktardıkları bir açıklama yayımlayarak; 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 kişinin yaralandığını, roketlerin Gence’nin merkezindeki bir apartman binasını vurduğu için, zarar görenlerin sayısının henüz belirlenemediğini bildirdi.

İlgili haber: Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçici ateşkes anlaşması

ATEŞKESE RAĞMEN SALDIRAN ERMENİSTAN ORDUSU PÜSKÜRTÜLDÜ

Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden 11 Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın 2. büyük kentine düzenlediği füze saldırısında 7 kişinin öldüğü 33 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Açıklamada yaralılar arasında çocukların da olduğu kaydedilmişti.


ERMENİSTAN’IN GECE DÜZENLEDİĞİ SALDIRILAR ÖNLENDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin kaybettikleri mevzileri yeniden işgal etmek için gece Hadrut ve Cebrail yönünde küçük gruplar halinde saldırı düzenlediği aktarıldı.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun saldırıları önlediği, Ermenistan ordusuna ait 5 T-72 tankın, 6 D-20 ve D-30 obüs topunun, 5 mühimmat taşıyan kamyonun, 11 otomobilin, 3 Grad füze sisteminin, 5 Gvozdika kundağı motorlu obüsün, 8 hava savunma sistemi ve radar istasyonunun imha edildiği belirtildi.

Ermenistan güçlerinin panik içerisinde olduğu, 1’inci, 5’inci ve 9’uncu motorize piyade alaylarına bağlı askerlerin firar ettiği aktarıldı.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN’A AİT İHA’YI DÜŞÜRDÜ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan diğer açıklamada ise bugün sabah saatlerinde Mingeçevir kenti üzerinde uçuş gerçekleştiren Ermenistan’a ait İHA’nın Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Azerbaycan Başsavcılığı da Ermenistan ordusunun 04.00 civarında Mingeçevir’deki hidroelektrik santraline füze fırlattığını duyurdu. Füzelerin Azerbaycan birlikleri tarafından havada vurularak imha edildiği kaydedildi.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDA GEÇİCİ ATEŞKES ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’da geçici ateşkese varılması konusunda anlaştığı bildirilmişti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın 10 Ekim 2020’de yayımladığı açıklamada, ateşkesin 10 Ekim 2020 tarihinde saat 12.00’den itibaren yürürlüğe gireceği, Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi amacıyla gerçekleştirildiği belirtilmişti. Değişimin Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin arabuluculuğunda ve kriterlerine uygun olarak yapılacağı ifade edilmişti.

Ateşkesin belirli şartlarının ayrıca kararlaştırılacağı bildirilen anlaşmada, “Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla, temel çözüm ilkeleri temelinde çatışmanın hızlı ve barışçıl çözümü için esaslı müzakerelere başlar;” ve “Taraflar, müzakere formatının değişmezliğini teyit ederler.” maddeleri yer almıştı.

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLARI MOSKOVA’DA GÖRÜŞTÜ

Ermenistan’ın saldırıları sonrası Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da 30 yıldır Ermeni işgalindeki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekatın 13. gününde taraflar, ilk kez Moskova’da masaya oturmuştu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan oluşan Dağlık Karabağ görüşmesi, 9 Ekim 2020 TSİ saat 17.00 civarında başlamış, 5 saate yakın süren toplantıda, ateşkes koşulları müzakere edilmişti.

Moskova basın kaynakları, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların ardından yapılan ilk toplantının ardından açıklama yapılacağını duyurmuştu.

AZERBAYCAN ATEŞKES ŞARTLARINI AÇIKLAMIŞTI

Hatırlanacağı üzere, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ateşkes için Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesini ve özür dilemesini şart olarak öne sürmüştü.