Aslında Okuyoruz: Türkiye Okuma Kültürü Haritası belli oldu

04 Kasım 2019, 18:50


38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” kapsamında düzenlenen “Aslında Okuyoruz: Türkiye’nin Güncel Okuma Kültürü Araştırması” başlıklı panelde Türkiye’de kitap okuma oranının 11 yılda yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükseldiği açıklandı.

KİTAP OKUMA ORANI YÜZDE 42’YE ULAŞTI

Panelde, 2008 yılında yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de kitap okuma oranının yüzde 30 olduğu anımsatılarak, araştırmanın önemli bulgularından birinin, Türkiye’de kitap okuma oranının 2008’den 2019’a kadar yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükselmesinin olduğu belirtildi.

TARİH KİTAPLARINA İLGİ BÜYÜYOR

Öte yandan araştırmaya göre en çok okunan kitap türünün tarih kitapları olduğunu anımsatılarak, toplumda farklı tarih anlayışlarının bulunduğu, herkesin doğruyu öğrenme çabasıyla tarih kitaplarına yöneldiğini söylendi. Ayrıca Türkiye’de gençlerin daha fazla okuduğu sonucunun çıktığı ve okuma oranının yüksekliğinde birinci etken aileden gelen destek olduğu, Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (Okuyay) tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarının derlenerek, gelecek haftalarda detaylı olarak açıklanması düşünülüyor.

Bunlara da bakın: