Askeri uzman Oleksandr Musiyenko: Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla geniş çaplı saldırıya geçeceğini söyleyemeyiz

Güncel
Anife Bilal
27 Ocak 2022, 21:46
Anife Bilal
27 Ocak 2022, 21:46

Ukraynalı siyasi ve askeri uzman Oleksandr Musiyenko, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı ihtimali ve yaşanan gerginliği değerlendirdi. QHA’ya konuşan uzmana göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek amacıyla geniş çaplı saldırı başlayacağını iddia etmek için ortada henüz bir neden bulunmuyor. Ancak, bölgede gerginliğin her geçen gün tırmanması söz konusu.

Ukraynalı siyasi ve askeri uzman Oleksandr Musiyenko, Rus ordusundan geniş çaplı bir saldırı beklenmediğini ifade etti. Ukrayna sınırları yakınındaki artan Rus askeri varlığı yorumlayan uzman, “Doğudaki hareketlilik bu bölgede bir çatışmanın çıkabilme olasılığına işaret ediyor. Rusya bundan yararlanarak ülke içindeki durumu zayıflamaya çalışabilir. Bununla birlikte genel elektrik kesintilere, paniğe yol açabilecek ciddi siber saldırılar düzenlenebilir.” diye kaydetti.

Ukrayna ve Avrupa’da yürütülen son derece güçlü enformasyon kampanyasına karşı çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan uzman, “Ve tabii ki kuzey ve güney sınırlarındaki durumu izlemek gerekiyor.” dedi.