Aşkabat'ta Türkmen Atı Milli Bayramı kutlanıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Nisan 2019, 16:06
Ömer Cihad Kaya
29 Nisan 2019, 16:06

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat ve ülkenin diğer illerinde, Ahal-Teke “Türkmen Atı Milli Bayramı” çeşitli etkinliklerle kaydediliyor.

Festival havasında geçen Türkmenlerin milli bayramına, başta Bakanlar Kurulu Başkan Vekilleri, meclis başkanları, bakanlıklar,  askeri ve kolluk kuvvet başkanlarıdiplomatik misyon şefleri, Akhal-Teke Uluslararası At Birliği üyeleri, yabancı ve yerli medya mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Her Nisan ayının son haftası cumartesi ve pazar günleri Türkmenistan’da Türkmen Atı Milli Bayramı olarak kutlanan bayram ülkenin her yerinde renkli görüntülere sahne oluyor.

TÜRKMENİSTAN’IN MİLLİ HAZİNESİ: AHAL TEKE ATLARI

İki gün süren etkinliklerde resmi tatil ilan ediliyor. Bayram çerçevesinde Türkmenlerin milli bir değeri ve somut hazinesi olan Ahal Teke atları sergileniyor.

Ahal-Teke atlarının ırklarının saflığını korumak ve sayısını arttırmak için devlet tarafından çalışmalar yapılıyor. Ahal-Teke Türkmen atı yetiştiriciliği, atlı sporların geliştirilmesi ve bu alanda dünya ülkeleriyle karşılıklı iş birliği yapılması için hizmet yürüten At Bakanlığı bulunuyor.

‘Cennet Atları’ lakabıyla anılan Ahal-Teke atları, Türkmen halkının bağımsızlık ruhunun ve ince zevkinin bir timsali olarak görülüyor.