Asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücretin belirlenmesi için son toplantı yarın!

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Aralık 2020, 17:06
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Aralık 2020, 17:06

Yeni yıla sayılı günler kala Türkiye’nin gözü ve kulağı 2021 yılı asgari ücret görüşmelerine dikkat kesilmiş durumda. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını yarın gerçekleştirecek. Toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında yapılacak.

Asgari ücret civarında çalışan 10 milyon işçinin olduğu Türkiye’de asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantı yarın yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı son açıklamaya göre, işçi, işveren ve hükumet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere son toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında Pazartesi günü saat 10.30’da tamamlanacak. Komisyon, ilk toplantısını 4 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, ikinci toplantısını 15 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK), üçüncü toplantısını da 22 Aralık’ta Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) ev sahipliğinde çevrim içi gerçekleştirdi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükumet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.
Bakanlığın belirlediği üyelerden biri bu komisyona başkanlık ediyor. En az 10 üyenin katılımıyla toplanılıyor ve kararlar oy çokluğu ile alınıyor. Oyların eşit çıkarsa başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirası brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşu sosyal güvenlik primi olarak ödeniyor ve 58 lira 86 kuruşu da işveren işsizlik sigorta fonuna aktarılıyor.