Arnavutluk’ta Türk mutfağı tanıtıldı

01 Kasım 2019, 22:22

Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği konutunda geleneksel Türk yemekleri tanıtıldı. Programa, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük’ün eşi Ayşegül Erdal Yörük, Arnavutluk’taki Türk kurum temsilcilerinin eşleri, vatandaşlar ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRK MİLLETİ MİSAFİRPERVERDİR

Yörük, düzenlenen program sonrasında yaptığı açıklamada, Türk milletinin misafirperverliğine dikkati çekerek, bu yüzden çayın yanında verilen ikramlıkların çok çeşitli olduğunu söyledi. Bu birlikte olmayı biraz çeşitlendirmek adına Türkiye’de yaptıkları ve çayın yanında yenen çeşitli yemekleri de hazırladıklarını kaydeden Yörük, “Bir arada olmak için yemek veya çay bizim için bahane. Onun yanında da birlikteliği keyiflendirmek için ikramlıklarımızla birlikte burada toplandık.” dedi.

HİÇ TATMADIĞIM ÇOK ÇEŞİT VARDI

Tanıtıma gelen Arnavutluk vatandaşı Aryana Sina da Türk ve Arnavut yemekleri arasında benzerlikler olduğunu söyledi. Türk mutfağının çeşitliliğine dikkati çeken Sina, “Ben birkaç kez Türk yemeklerinin verildiği etkinliklere katıldım ve her defasında daha önce hiç tatmadığım çok çeşit vardı. Onların özelliği çok az hamur kullanılması. Börekte bile kullanılan hamur o kadar ince ve hamurların çeşitliliği çok sağlıklı.” şeklinde konuştu.

TÜRK MUTFAĞI ÇEŞİTLİLİĞİ İLE TANINIYOR

Teuta Gjunkshi ise Türk mutfağının çeşitliliğiyle tanındığını kaydederek söz konusu çeşitliliği ve yemeklerin hazırlanmasındaki profesyonelliği daha yakından görme fırsatı yakaladığını ifade etti. Programda peynirli poğaça, ıspanaklı börek, tuzlu kurabiye, sigara böreği, lahmacun, su kabaklı börek, kısır, irmik helvası, baklava çeşitleri, tatlı kabağı, cevizli tahinli kek, elmalı turta, kahveli buseler kurabiyesi gibi çeşitli yemek ve tatlılar tanıtıldı.

arnavutluk
Tiran Büyükelçisi Ahmet Yörük
Türk mutfağı
Bunlara da bakın: