Arnavutluk'ta olaylı protesto: Başbakanlık binasına molotof kokteyli atıldı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 09:57
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 09:57

Son üç aydır hükûmet karşıtı protestoların gerçekleştirildiği Arnavutluk’un başkenti Tiran’da 11 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen gösteride göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

Arnavutluk muhalefetini oluşturan Demokratik Parti (PD) ile Sosyalist Bütünleşme Hareketi (LSİ) tarafından geçici hükûmetin kurulması ve erken seçime gidilmesi talebiyle yapılan protesto olaylı geçti.

MOLOTOF KOKTEYLİ ATTILAR!

Tiran’daki Başbakanlık binası önünde toplanan göstericilerin sis bombası, molotofkokteyli ve boya fırlattıkları binanın giriş kapısında küçük çaplı yangın meydana geldi. Bununla birlikte Arnavutluk meclis binası önünde toplanan bir grup göstericinin de buradaki polis kordonunu aşmaya çalışmaları üzerine arbede yaşandı, bazı polis ve göstericiler yaralandı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı tarafından gösterilerde 13 polisin yaralandığı duyuruldu.

PD Genel Başkanı Lulzim Basha, protestoların devam edeceğine yönelik açıklamalarda bulunurken, Cumhurbaşkanlığı tarafından şiddetten kaçınma çağrısı yapıldı.

Erken seçim talebiyle 2019 martından beri gerçekleştirilen protestolarda daha önce de arbede vakalarının yaşandğı, bazı polis ve göstericilerin yaralandığı bildirilmişti.