Arnavutluk’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Güncel
_QHA Ankara
29 Ekim 2019, 22:19
_QHA Ankara
29 Ekim 2019, 22:19

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Geleceğin Alternatifi Vakfı (ALSAR) tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, ALSAR Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vakıfta eğitim gören çocuklar katıldı.

Büyükelçi Yörük, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin olgun bir devlet olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirterek, “Dört yıl sonra Allah nasip ederse Türkiye Cumhuriyeti devletinin 100. Yıldönümünü kutlayacağız.” dedi.

Arnavutluk’ta her Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken bir taraftan da Arnavutluk’la Türkiye arasındaki ebedi dostluk ve iş birliğinin de yıldönümünü kutladıklarını anlatan Yörük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduktan sonra Türkiye’nin ebedi dostluk ve iş birliği anlaşması imzaladığı ülkelerin başında Arnavutluk geliyor. Yani biz aslında sizlerle aynı zamanda hem 29 Ekim 1923 Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunu anarken, kutlarken aslında Arnavutluk’la olan ebedi dostluk ve iş birliği anlaşmamızı da bu ilişkilerin temelinin atılışını da birlikte kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.