Arnavutköy Fen Bilimleri Okulu öğrencilerinin Kırım sevgisi

23 Haziran 2020, 19:27

İstanbul Arnavutköy’de faaliyet gösteren Fen Bilimleri Koleji öğrencileri ve okul yönetimi, Kırım sevgisini Kırım Haber Ajansı ile paylaştı.

İstanbul Arnavutköy’deki Fen Bilimleri Kolejinin duvarlarını Türk dünyasının ve Kırım Tatar halkının örnek şahsiyetlerinin resimleri süslüyor. Okulun bahçesinde ise İsmail Bey Gaspıralı’nın “Dilde, fikirde, işte birlik” yazısı öğrencileri karşılıyor. Okul öğrencileri, geçen yıl Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının düzenlediği çocuk şöleni kapsamında, Kırım’dan gelen kardeş ve soydaş öğrencileri evlerinde misafir etti. Kırım Tatarlarına ve Türk dünyasına ilgileri ile göz dolduran okul öğrencilerinin ve okul idarecisi Sibel Olcay’ın görüşlerini derlediğimiz video:


“MİLLİ KAHRAMANLARIMIZI ÇOCUKLARIMIZA TANITMAK GÖREVİMİZ”

Kurum idarecilerinden Sibel Olcay, Türk dünyasına mal olmuş milli kahramanları her platformda tanıtmak gerektiğini ifade etti. Türk dünyasında kültürel, tarihi ve edebi değerleriyle büyük bir yeri olduğunu vurgulayan Olcay, geçen sene Kırım’dan sekiz kız öğrenciyi de okullarında misafir ettiklerini aktardı. 

Bu tür kültürel faaliyetlerde kendisi de bir Kırım Tatarı olan tarih öğretmeni Murat Altan’ın etkin rol aldığını kaydeden Olcay, geçen sene düzenlenen çocuk şöleni kapsamında okul öğrencilerinin, Kırım’dan gelen çocukları misafir ettiklerini bildirdi. Bu kapsamda, Kırım Tatar öğrencileri Kırım Derneği İstanbul Şubesine götürdüklerini bildirdi. Organizasyon kapsamında, Türkiye’de soydaşlarını gören Kırım Tatar öğrencilerin mutluluklarının gözlerinden okunduğunu belirtti. Okul idarecisi Olcay ayrıca, bu organizasyona öncülük eden Kırım Derneği İstanbul Şubesine ve Başkanı Celal İçten’e teşekkürlerini bildirdi.

İstanbul
Kırım Tatarları