Arap News, Kırım Tatarlarının durumunu ve Kırım'daki Rus işgalini duyurdu

12 Ağustos 2019, 14:06

Dubai merkezli ”Arab News” gazetesi, Kırım Tatarlarının durumunu ele alan bir haber yayımladı.

”Unutulmuş Müslümanlar – Kırım Tatarlarının Trajik Kaderi ” başlığı ile yayımlanan haber-yorumda, ‘‘Rusya’nın Kırım Tatarları üzerinde uyguladığı baskının Kırım Tatar tarihinde ilk olmadığı” belirtildi. Gazete, işgalin başladığı günden bu yana Kırım Tatarlarının yaşadığı zorluklara da değindi.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMINA DA DEĞİNİLDİ

1944 Kırım Tatar Soykırımını da ele alan Arab News, Sovyet diktatörü Stalin’in, 230.000’e yakın Kırım Tatarını trenlere bindirerek, Özbekistan başta olmak üzere çeşitli Orta Asya ülkelerine sürdüğünden bahsetti ve sürülenlerin neredeyse yarısının yolda hayatını kaybettiğini dile getirdi.

2014’TEKİ SÖZDE REFERANDUM, ANTİ-DEMOKRATİK OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Rusya’nın yarımadayı işgalini ”barbarca” olarak nitelendiren Arap medya organı, 2014’teki sözde referandumun ise, anti-demokratik olduğunu ve hiçbir meşruiyeti olmadığını da vurguladı.

Kırım Tatar Milli Meclisinin yasaklandığını ve önde gelen Kırım Tatar siyasetçilerin Kırım’a girişinin engellendiği anımsatılan yazıda, Kırımlı siyasi tutsakların ve insan hakları aktivistlerinin durumu da ele alındı.

“YAPILANLAR BİR İNSANLIK SUÇU”

Söz konusu haberde,  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “yapılanların bir insanlık suçu” ifadesi kullanıldı. Kırım Tatar Milli Hareketinin Lideri Mustafa Kırımoğlu’nun hayat hikayesine de yer veren Arab News gazetesi, kendisinin doğduğundan beri milli mücadelenin içinde olduğunu dile getirdi.

arap news
haber
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: