Apostolova: Sırbistan'a yönelik vergi, İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasına aykırıdır

Haberler
_QHA Ankara
01 Nisan 2019, 23:53
_QHA Ankara
01 Nisan 2019, 23:53

Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova Ofisi Şefi Nataliya Apostolova, Kosova’nın Sırbistan ve Bosna-Hersek’e uyguladığı yüzde 100’lük gümrük vergisi politikasına eleştiriler yöneltti.

Sırbistan ve Bosna-Hersek ürünlerine yüzde 100’lük gümrük vergisinin uygulanmasının Avrupa Birliği’nin tutumlarına tamamen ters düştüğünü ifade eden Apostolova, Kosova ile Avrupa Birliği arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının (İOA) imzalanmasının üçüncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, “Birkaç kez vurgulandığı gibi yüzde 100 oranındaki gümrük vergisi yalnız CEFTA Anlaşmasına değil, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması prensiplerine de aykırıdır. Kosova’da en büyük yatırımcı olarak Avrupa Birliği,  Kosova’nın en büyük ticaret ortağı olarak serbest ticaretteki bu engellerden endişe duymaktadır. Serbest ticaretteki bu engellerin,  Kosova veya başka bir komşu ülke tarafından uygulanmasına bakılmadan bölgesel entegrasyon sürecini engellediği vurgulanmalıdır. Bu vergi ayrıca yabancı yatırımlar için de bu ülkeyi cazip bir hale getirmemektedir” dedi.

Bilindiği gibi AB, Kosova Hükümeti tarafından 2018 kasım ayından itibaren  Sırbistan ve Bosna-Hersek ürünlerine uygulanan verginin kaldırılması için sürekli çağrıda bulunuyor.