AP Başkanı David Sassoli: Salgın sebebiyle turizm sektörü değişime uğradı

Ekonomi
Anife Bilal
11 Haziran 2021, 16:11
Anife Bilal
11 Haziran 2021, 16:11

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde Bordum’da 10-12 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Küresel Turizm Forumu düzenleniyor. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Avrupa Birliği için önemli gelir kapısı olan turizm sektörünün koronavirüsten çok etkilendiğini belirtti.

Londra merkezli Dünya Turizm Forumu Enstitüsünün girişimi Küresel Turizm Forumu’nun bu seneki zirvesi Bodrum’da düzenleniyor. Forumda konuşan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Avrupa Birliği için önemli gelir kapısı olan turizm sektörünün dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı önemli ölçüde etkilendiğini ayrıca koronavirüs sürecinde turizm sektörünün değişime uğradığını ifade etti.

“SEKTÖR, TÜKETİCİNİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMANIN YENİ YOLLARINI BULMAK ZORUNDA KALDI”

AP Başkanı David Sassoli, pandemi sebebiyle zor bir sınav veren Avrupa turizm sektörünün AB için önemine dikkat çekerek, “Turizm AB’nin önemli gelir kapılarından biridir. Turizm 2019’da Avrupa’daki toplam istihdamın yüzde 11,2’si, AB GSYİH’sinin yüzde 9,5’ine katkıda bulundu. Dünya Turizm Örgütüne göre, Turizm 2030 yılına kadar Dünya pazarının yüzde 41,1’ini oluşturacak.” dedi. Bu zorlu sınavı geçmek için koronavirüs sürecinde sektörün yaşadığı değişime dikkat edilmesi gerektiğine değinen Sassoli, “Pandemi süresince turizm sektöründeki kamu ve özel sektör aktörlerine sunulan hizmetleri yeniden gözden geçirmek, yeniden keşfetmek ve tüketici ihtiyaçlarını karşılamanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldı.” diye belirtti.

“TURİZMİ ÇOK SEKTÖRLÜ BİR BAKIŞ AÇISIYLA DÜŞÜNMELİYİZ”

Turizmin bir çok yan sektörden beslenen bir organizasyon olduğunu vurgulayan Sassoli, “Turizmi çok sektörlü bir bakış açısıyla düşünmemiz, onu yeni kültür, yeni ilgi alanları yaratan ve dolayısıyla talebi canlandıran bir sektör haline getirmemiz gerekiyor. Bunu da yeni teknolojilerin, dijitalleşmenin desteklenmesi sayesinde yapabiliriz. Tüm bunlar turizm ve seyahat sektörünün çekiciliğini artırmaya yardımcı olur.” dedi.