Anzor Mashadov: Kadirov ve askerleri işgalci Rusya’ya destek vererek şarlatanlık yapıyor

Güncel
qha muhabir
30 Nisan 2022, 11:35
qha muhabir
30 Nisan 2022, 11:35

Çeçenistan bağımsızlık mücadelesinin liderlerinden, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, Çeçenistan’ın Kremlin güdümündeki lideri Ramazan Kadirov hakkında açıklama yaptı. Mashadov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta, işgalcilere destek veren Kadirov’un şarlatanlık yaptığını dile getirdi. Mashadov, Çeçen halkının söz konusu savaşı desteklemediğini ancak işkence ve zulümle işgalcilerin arasına alındıklarını belirtti.

Çeçen bağımsızlık hareketinin sembol isimlerinden Aslan Mashadov’un oğlu Anzor Mashadov, Ukrayna askeri birlikleriyle birlikte işgalci Rus güçlerine karşı savaşan, Çeçenlerin kurduğu Şeyh Mansur Taburunu ziyaret etti. Mashadov, ziyaretinde sözde Çeçen halkının lideri Ramazan Kadirov hakkında açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’da Kadirov’un 10 bine yakın askeri personel bulundurduğu iddialarını yalanlayan Mashadov Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşı destekleyen yalnızca birkaç yüz “Kadirov askeri” olduğunu belirtti. Ayrıca Mashadov, Kadirov’un Ukrayna’nın Gostomel ve Mariupol’e gittiğine yönelik söylemlerin de doğru olmadığını aktardı.

Mashadov, Kadirov ve askerlerinin işgalci Rusya’nın ve Putin’in yanında yer almasını “şarlatanlık” olarak nitelendirdi.

ÇEÇEN HALKI RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞI DESTEKLEMİYOR

Öte yandan Mashadov, Çeçen halkının Kadirov’u da Rusya devlet başkanı Putin’i ve başlattığı savaşı desteklemediğini, annelerin çocuklarını savaşa göndermek istemediklerini ancak işkence ve zulümle tehdit edildikleri için halkın hiçbir şey yapamadığını söyledi.