Antalya Diplomasi Forumunda, enerji ve politika ilişkisi gündemdeydi

Güncel
Ömer Kaya
19 Haziran 2021, 18:34
Ömer Kaya
19 Haziran 2021, 18:34

Antalya Diplomasi Forumu’nda ikinci gün oturumları düzenleniyor. Diplomasinin kalbinin attığı ve dünyadaki her beş ülkeden birinin dışişleri bakanının katılım gösterdiği forumda, Afrika’dan Balkanlara, Avrupa’dan Asya’ya kadar Türkiye’nin dış politikada iş birliği sürecinde olduğu ülkelerden gelen yetkililer, küresel ve bölgesel sorunlara yönelik görüşlerini ifade ediyor ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. Bugün düzenlenen dünyada enerjinin geleceğine yönelik panelde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın da konuşmacı olduğu panelde enerji ve dış politika ilişkisi ele alındı.

Antalya’da diplomasinin kalbinin attığı Antalya Diplomasi Forumu’nda oturumlar devam ediyor. “Enerji: Bizi Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?” oturumunda katılımcılar, dünyada enerji merkezlerinin ortaya koyduğu sorunlara dikkat çekti. Dr. Brenda Sheffer tarafından yönetilen panelde; Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Alberto Arreaza Montserrat, Avusturya eski dışişleri bakanı Karin Kneissl, Madagaskar Dışişleri Bakanı Djacoba Tehindrazanarivelo, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar enerji ve politika konularını ele aldı.

KULEBA, ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞMESİNİ DEĞERLENDİRDİ: “BİZ KARADENİZ’İN İKİ YANINI PAYLAŞIYORUZ”

Panelde konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna’nın enerji arzına erişim ve bir doğalgaz geçiş hatlarının üzerinde olması bakımından önemli bir ülke olduğunu söyledi. Kuleba, “Benim geldiğim yerde doğalgaz demek politika demektir. Ekonomiden daha çok güvenlik demektir. Ukrayna, güvenilir bir geçiş noktası. Enerji dönüşümü durdurulamaz. Doğalgaz ve petrol üreticileri ve yatırımcıları, mevcut statüko gereği bu dönüşümü sağlıyor. Ukrayna’nın alternatif enerji kaynaklarına erişimi bizim için büyük bir rahatlama oldu. 10 yıl önce, rüzgar ve güneş enerjisi üretmek Ukrayna’da söz konusu değil iken; bugün AB, Ukrayna’yı yeşil enerji için önemli bir partner olarak görüyor. Bu konuda bazı teknolojik engeller mevcut. Ama ilerleme başladı. Enerji konusunda en önemli konu da altyapı. Bunu nasıl yapacağınız önemli. Eğer konuya, ekonomik ve siyasi olarak bakılırsa farklı yorumlar yapılabilir. Avrupa’nın enerji güvenliğini tehdit eden boru hattı projesiyle bunu gördük. Ukrayna’yı bypass ederek bunu yapmak mümkün değil. Enerji konusunda işbirliğine nihayetinde hepimizin ihtiyacı var. Ülkelerin ortak çıkarlarına göre, bunu yeniden şekillendirmek gerekiyor. Bu alternatif enerji kaynaklarını, geleneksel enerji kaynaklarına bağımlı olan ülkeler etkili kılabilir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeden de bahseden Kuleba, Ukrayna-Türkiye arasındaki enerji temelli ilişkileri şu sözlerle değerlendirdi: “Bugün Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldik. Tartışacak hiçbir konumuz yoktu bu yüzden çok olumlu bir toplantı oldu. Türkiye ile Ukrayna arasındaki iyi ilişkileri gösteriyor bu. Biz Karadeniz’in iki yanını paylaşıyoruz. Kırım gibi sorunlarda birlikte çalışıyoruz. TANAP (Trans Anadolu doğalgaz boru hattı) örneği bu noktada önemli bir işlev görüyor. Bu sayede Ege ile Karadeniz’in bağlantısı sağlanacak. Buradaki potansiyelin gerçekleşmesi sağlanacak. Türkiye bu noktada önemli adımlar atıyor.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ise enerji arzı konusunda dünya ekonomi piyasalarının durumunu dile getirdi. Sektörün ilerlemesi için konvansiyonel olmayan etkilerden dolayı büyük sorunların oluştuğunu söyleyen ETKB Bakan Yardımcısı ,ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) enerji dönüşümü noktasında sorunların olduğunu ve enerji dönüşümü konusunda daha ticari ve rekabetçi adımların olması gerektiğini belirtti. TANAP konusunda Türkiye’nin durumunu da dile getiren Bayraktar, Türkiye’nin çok daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu ve TANAP’ın bu noktada önemli olduğunu kaydetti. Ayrıca Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda da Türkiye’nin lider konumunu vurguladı.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU OTURUMLAR VE PANELLERLE DEVAM EDİYOR

Antalya Diplomasi Forumu, kapsamındaki oturumları takip etmek için tıklayınız.