Bakan Çavuşoğlu: Antalya Diplomasi Forumu'nu geleneksel bir platform haline dönüştüreceğiz

Güncel
Ömer Kaya
20 Haziran 2021, 12:13
Ömer Kaya
20 Haziran 2021, 12:13

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun son gününde basın mensupları ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, basın bilgilendirme toplantısı kapsamında, “Antalya Diplomasi Forumu, 3 gün boyunca yoğun bir düşünce maratonuna sahne oldu. Antalya Diplomasi Forumu’nu geleneksel bir platform haline dönüştüreceğiz.” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, foruma 11 devlet ve hükümet başkanı ile 45 dışişleri ve bakan seviyesinde konuğun katıldığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya NEST Kongre Merkezi’nde Antalya Diplomasi Forumu’nun sona ermesi münasebetiyle basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, 20 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen toplantıda, forumun genel değerlendirmesini yaptı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öncesinde Afganistan Dışişleri Bakanı Bakanı M. Hanif Atmar ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi ile üçlü toplantı gerçekleştiren Çavuşoğlu, daha sonra basın toplantısına geçti.

“ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU’NDA HEP BİRLİKTE TARİHE ÖNEMLİ ADIMLAR DÜŞTÜK”

Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nu değerlendirerek başladığı konuşmasında şöyle kaydetti: “Antalya Diplomasi Forumu üç gün boyunca yoğun bir diplomasi trafiğine sahne oldu. Liderler bakanlar çok sayıda ikili görüşmeler gerçekleştirdiler ve dayanışmayı pekiştirdiler. Bu vesileyle katılanlara çok teşekkür ediyorum. Forum başından beri yenilikler getirdi. Forumun bu ilk toplantısını tamamen fiziki olarak gerçekleştirdik. İleride bu çaptaki etkinliklere model olmasını diliyorum.”

Forumun ana temasının “Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar” olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu sonrasında şu ifadelerde bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) forum açılış konuşmasına 11 devlet ve hükumet başkanı, 45 dışişleri bakanı ve bakan seviyesinde konuk katıldı. Bu dünyadaki her 5 ülkeden birinin burada olduğu anlamına geliyor. Ayrıca 65’e yakın uluslararası temsilci katıldı. İş ve akademi dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Antalya Diplomasi Forumu toplamda 25 etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sorunlarımızın ortak olduğu, samimi ve açık bir diyaloğun ilk adım olduğu konusunda mutabık kaldık. Antalya Diplomasi Forumu’nda hep birlikte tarihe önemli adımlar düştük. Söylenecek sözü olanları dinlemeye ve dostane bir şekilde yenilikçi bir şekilde devam edeceğiz. Antalya Diplomasi Forumu’nu geleneksel hale getireceğiz.”

Çavuşoğlu konuşmasında “Allah babalarımızın başımızdan eksik etmesin” diyerek Babalar Günü’nü ve “Türkiye her zaman göçmenlerin yanında olacak” diyerek 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nü kutladı. Ayrıca, Türkiye A Milli Futbol Takımı’na akşam çıkacağı İsviçre maçında başarılar diledi. Ardından Avrupa Birliği, Rusya, Yunanistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Afganistan’daki gelişmelerle, beklentilerle alakalı açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE TÜM İMKANLARIYLA AFGANİSTAN’IN VE AFGAN KARDEŞLERİMİZİN YANINDADIR”

Afganistan’daki gelişmelerle alakalı olarak Çavuşoğlu, “Türkiye tüm imkanlarıyla Afganistan’ın ve Afgan kardeşimlerimizin yanındadır. Sadece Türkiye değil komşu ülkelerin de yapacağı çok şey var. Özellikler terör konusunda Pakistan’ın rolü çok önemli. Üçlü bir formatta önümüzdeki formatlar nelerdir, projeleri nasıl hayata geçirebiliriz bu süreci tüm aktörlerle görüşüyoruz.” dedi.

RUSYA’NIN UÇUŞ YASAĞINI KALDIRMASINA DAİR

Rusya’nın uçuş yasağını kaldırmasıyla ilgili Türkiye’nin bunu olumlu karşıladığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin sağlıklı turizm konusunda aldığı tedbirlerin dünyaya örnek olduğunu belirtti. Ayrıca bu yıl 2 milyondan fazla Rus turistin ülkeye gelmek istediğini ifade eden Çavuşoğlu, “Güvenli turizm konusunda işbirliğini sadece Rusya ile değil Almanya veya diğer ülkelerle de devam ettirebiliriz” dedi.

Birçok ülkenin artık Türkiye’ye uçuş yasağını kaldırdığını hatırlatan Dışişleri Bakanı, “Elbette bu konuda hem bizim vatandaşlarımızın hem de tüm dünya ülkelerinin sağlığı çok önemli” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu’nun diğer açıklamaları şöyle:

“YUNANİSTAN’IN PROVOKASYONDAN VAZGEÇMESİ GEREKİYOR”

“Yunanistan’ı provokasyondan vazgeçmesi gerekiyor. Kendi halklarını tatmin etmek için yaptıklarını biliyorum. Ama başlattığımız diyaloğu somut adımlara dönüştürelim. Türkiye olarak biz bu konuda kararlıyız. Yaz aylarında tatbikat yapmama kararı almıştık ama bakıyoruz Yunanistan yeniden NAVTEX ilan ediyor.”

“AB’DEN SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ”

“Artık Avrupa Birliği’nden somut adımlar bekliyoruz. Türkiye’nin müttefik olduğunu ısrarla söylüyorlar ama artık yeni dönemdeki toplantılarda gerçekçi adımlar bekliyoruz.”

“ERMENİSTAN’IN HUSUMETİ BİR KENARA BIRAKIP KOMŞULARIYLA İYİ GEÇİNMEK İÇİN NELER YAPABİLECEĞİNE ODAKLANMASI LAZIM”

“Ermenistan’da bugün gerçekleştirmekte olan seçimlerle umarım, daha önceki hatalardan ders alarak bölgenin istikrarını ve barışının tek yolunun komşularla iyi geçinmek olduğunu anlarlar. Azerbaycan’ın topraklarını geri almasının ardından, hem sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan hem de Sayın İlham Aliyev’in açıklamasında artık bölgede istikrar vurgusu yapılıyor. Bu yaklaşımlardan en çok istifade edecek olan da Ermenistan’dır. Artık husumeti bir kenara bırakıp komşularıyla iyi geçinmek için neler yapabileceğine odaklanması lazım.”

“ŞUŞA BİLDİRGESİ, TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İTTİFAKLIK DÜZEYİNE ÇIKTIĞI BİR BELGEDİR”

“Bizim zaten Azerbaycan ile müstesna bir ilişkimiz var. Şuşa’da bir Başkonslosluk açma konusunda liderlerimiz karar aldı. Resmi işlemlerden sonra çalışma arkadaşlarımızı oraya göndermek istiyoruz.Şuşa bildirgesi, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin ittifaklık düzeyine çıktığı bir belgedir.”