Antalya'daki Ukraynalıların kurduğu Bereginya korosundan Holodomor kurbanları anısına video klip

Diaspora
E. K.
26 Kasım 2020, 16:09
E. K.
26 Kasım 2020, 16:09

Her yıl kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak kaydediliyor. Ukraynalı Bereginya halk korosu, Ukrayna halkının 1932-1933 yılları arasında maruz bırakıldığı Holodomor’un (suni açlık) kurbanlarını çektiği video klip ile andı.

Antalya’da faaliyet gösteren Bereginya halk korosu, Ukrayna halkının 1932-1933 yılları arasında maruz bırakıldığı Holodomor (suni açlık) soykırımı sırasında hayatlarını kaybeden milyonlarca insanı anmak için video klip hazırladı.

BEREGİNYA HALK KOROSU

Ünlü Ukraynalı ses sanatçısı Oksana Bilozir’in “Molıtva” (Dua) şarkısının kullanıldığı klibin senaryosu Bereginya korosu şefi Olesya Mercan’a ait. Klipte Bereginya korosu sanatçıları rol alıyor.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinin, Ukrayna halkının 1932-1933 yılları arasında maruz bırakıldığı Holodomor’un (suni açlık) kurbanlarını anmak için mum yakarak pencerelerinin kenarına bırakma çağrısında bulunduğu bildirilmişti.

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor.

Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi.

Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.