Antalya'daki Ruslardan Türkiye'de Kırım benzeri "referandum" düzenleme çağrısı

Güncel
E. K.
26 Nisan 2021, 16:12
E. K.
26 Nisan 2021, 16:12

Antalya’da ikamet eden Ruslar, Kırım’da işgali meşrulaştırmak amacıyla Rusya tarafından düzenlenen sözde referanduma benzer bir “referandum” düzenleyerek, Türkiye’de en çok Rusun yaşadığı Antalya’yı hatta tüm Türkiye’yi “almayı” teklif etti. Ukraynalılar, sosyal medyada Rusların bu küstah ve bir o kadar gülünç olan teklifine tepki gösterdi.

Antalya’da ikamet eden Ruslar, sosyal medya platformlarında Antalya’yı ve hatta tüm Türkiye’nin ele geçirmek istediklerini söylediler. Sosyal medya gruplarında açıklama yapan Ruslar, Rusya’nın koronavirüs salgınını gerekçe göstererek Türkiye’ye uçuşlara kısıtlama getirmesi nedeniyle, Rusya vatandaşlarının Türkiye’de tatil yapamamasından yakınarak, çözümün Türkiye’de de Kırım’daki gibi sözde “referandum” düzenlemek olabileceğini ileri sürdü.

TÜRKİYE’YE TATİLE GELEMEYEN RUSLARDAN AKIL ALMAZ REFERANDUM TEKLİFİ!

TC İra Kutan isimli sosyal medya kullanıcısı, “Zorluklar. Türkiye’de Kırım’daki gibi referandum düzenleme zamanı geldi…” ifadelerini kullanınca, Troynina İnna isimli başka bir sosyal medya kullanıcısı da buna cevaben, “Ve Antalya’yı kendimize almak” diye yazdı. Ardından TC İra Kutan, “Neden sadece Antalya? Tüm Türkiye’yi. Artık burada sayımız çok… doğru şekilde oy kullanırız!” ifadelerini kullandı.

UKRAYNALILARDAN TEPKİ VE TÜRKİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK

Rus asıllı sosyal medya kullanıcılarının bu tür konuşmalarına tepki gösteren Antalya’daki Ukraynalılar, olayla ilgili polise şikayette bulundu. Ukraynalı sosyal medya kullanıcıları, söz konusu yazışmaların siber suçlarla mücadele birimine iletildiğini kaydederek, “Biz Türkiye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ayrılıkçılığın da Rus dünyası gibi her yere yayılmasına izin vermeyiz.” ifadelerini kullandılar.

Olayın ardından Türkiye’yi “alma” çağrısında bulunan Rus sosyal medya kullanıcıları, konuşmaların sadece şaka olduğunu savundular.