Akdeniz Ukraynalılar Derneğinden Antalya’da Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamaları

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 12:39
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 12:39

Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yılı dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Akdeniz Ukraynalılar Derneği tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında bisiklet turu düzenlendi.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosunun, 24 Ağustos 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi onaylamasının ardından, Ukraynalıların yüzde 90’ı, 1 Aralık 1991’de düzenlenen referandumda, Ukrayna’nın, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığı için oy vermişti. Bu nedenle 30 yıldır her 24 Ağustos, Ukrayna Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor. Antalya’da da dün Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlandı. Akdeniz Ukraynalılar Derneği tarafından düzenlenen yıl dönümü kutlamaları kapsamında bisiklet turu düzenlendi. Etkinliğe katılanlar, Türkiye ve Ukrayna bayrağı taşıyarak Ukrayna Konsolosluğu’na kadar bisiklet turu yaptı. Konsolosluk önünde iki ülkenin milli marşları okundu. Ukrayna yöresel danslarının sergilendiği etkinlik, Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emir Rustamov’un konuşmasıyla sona erdi.

Konsolos Rustamov, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yılı kutlanırken, Türkiye ve Ukrayna dostluğuna işaret ederek iki ülke arasındaki ilişkilerinin gelişerek geldiği noktaya değindi.

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna, 24 Ağustos 2020 tarihinde bağımsızlığının 30’uncu yılını kutlayacak. Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.

Ukrayna, 2014 yılından beri Bağımsızlık Gününü Rus işgali şartlarında kutluyor. Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusuna saldırdı ve Donetsk ile Lugansk illerinin bazı bölgelerini işgal etti. Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı.