Ankara'da Suriye Zirvesi: İdlip'te çok sayıda şehit var!

Güvenlik
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 00:18
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 00:18

Türk ordusunun Suriye’nin İdlip bölgesindeki gözlem noktalarına ve bölgede bulunan bir tabura Rusya ve Suriye tarafından hava saldırısı düzenlendi. Resmi açıklamaya göre şu ana kadar 36 Mehmetçik şehit oldu. Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında acil güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Teyite muhtaç bilgilere göre şehit sayısı resmi rakamın çok daha üstünde. Hatay’da başta Reyhanlı olmak üzere vatandaşlar kan vermek için hastanelere akın ediyor.

HATAY VALİSİ: ŞEHİT SAYIMIZ 36’YA YÜKSELDİ

İdlip’te akşam saatlerinde Türk ordusuna yönelik yapılan saldırı ve şehitlerle ilgili ilk açıklama Hatay Valisi Rahmi Doğan’dan gelen. Vali Doğan’ın açıklamasında “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Vali Doğan ikinci açıklamasında ise şehitlerimizin 22’ye yükseldiğini belirterek, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından askerlerimiz hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 22 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” dedi.

Vali Doğan yaptığı üçüncü açıklamada, ağır yaralı olan 7 askerin daha şehit olduğunu bildirerek, şehit sayısının 29’a yükseldiğini açıkladı. 36 ağır yaralı askerin hastahanelerde bulunduğunu da belirtti.

Son olarak kameralar karşısına çıkan Vali Doğan yaptığı açıklamada, ağır yaralı 4 askerin daha hayatını kaybettiğini bildirerek, şehit sayısının 33’e yükseldiğini açıkladı. Doğan ayrıca, Yaralı 36 askerin de hayati tehlikesinin olmadığını belirtti. Daha sonra 29 Şubat 2020’de son bilgilere göre şehit sayısının 36’ya çıktığı duyuruldu.

ÇAVUŞOĞLU, STOLTENBERG İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de gerçekleşen hain saldırının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

İDDİA: ŞEHİT SAYISI ÇOK DAHA FAZLA

Bölgeden gelen bilgiler ise daha karamsar bir tablo ortaya koyuyor. Teyite muhtaç bilgilere şehit sayısı en az 40 olarak telaffuz ediliyor. Elimze ulaşan görüntülerde çok sayıda ambulansın Reyhanlı devlet hastanesine geldiğini ve Reyhanlı halkının kan vermek için hastaneye akın ettiğini gösteriyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre ayrıca, çok sayıda yaralı askerimizin bulunduğu ve ağır yaralı sayısının da yüksek olduğu ifade ediliyor.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Saldırının müsebiblerinden Rusya tarafından ise Türkiye’ye yönelik suçlamalar gelmeye başladı. Türkiye’nin Soçi mutabakatını ihlal ettiği öne sürülürken, Rus porpaganda medyası ise Türkiye’nin şehit edilen iki asker için intikam hazırlığında olduğu iddia edilerek, Türk askerine yapılan saldırıya karşı zemin hazırlanmaya başlandı. Ayrıca Türk ordusuna ait bir İHA’nın düşürüldüğüne de yer veriliyor.