Ankara Sanayi Odasından Kırgızistan çıkarması

27 Eylül 2019, 20:29

Ankara Sanayi Odası girişimcileri, ülkenin yatırım potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret edecek.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Kırgızistan’daki iş koşulları (düşük vergiler ve iş yapma maliyetleri), ülkenin ekonomik ortakları ve dış ticaret hacmi, Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) üyeliği, Avrupa Birliği’nde (AB) aldığı GTS + statüsü dahil yatırım fırsatları ve iklim hakkında bilgi verildi. Büyükelçi Ömüraliyev, Kırgızistan ekonomisinin, tarım, hafif sanayi, hidroelektrik, madencilik gibi hizmetler ve turizm gibi öncelikli sektörlerine dikkat çekti.

Kırgızistan ile Türkiye’nin sanayi sektöründe işbirliği olanaklarını görüşen taraflar, Ankaralı girişimcilerinin ülkeye ziyaretinin organize edilmesi konusunda anlaştı. Özdebir, Kırgızistan-Türkiye Hükümetlerarası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu 9. Toplantısı çerçevesinde iki ülkenin girişimcileri arasında görüşme organize etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Ankara Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesidir. 18 Kasım 1963’te kuruldu. Oda üyeleri, ekonomide 35 sektörde faaliyet gösteren sanayi alanında 8 bin Türk şirketidir. 2018 yılında, Oda şirketleri 8 milyar dolar değerinde ürün ihraç etti.

Ankara Sanayi Odası
Kırgızistan