Ankara'nın başkent oluşunun 97. yıl dönümü kutlu olsun!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2020, 15:52
Ömer Cihad Kaya
13 Ekim 2020, 15:52

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri haline gelen Ankara, 13 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen tek maddelik yasayla Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. TBMM tarafından başkent olarak kabul edilen Ankara’nın başkent oluşunun bu sene 97. yıl dönümü koronavirüs nedeniyle kısıtlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

13 Ekim 1923’te TBMM’de İsmet İnönü ve dört arkadaşının başkentin Ankara olması yönünde verdiği yasa önerisi kabul edildi. Ankara, Türkiye Devletinin başkenti oldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ise, “Büyük başarılar için büyük mekanlara gerek yok” diyerek devletin merkezini Ankara olarak ilan etti. Peki Ankara nasıl başkent oldu? İşte Ankara’nın başkent olma sürecinde yaşananlar;

İSMET İNÖNÜ VER ARKADAŞLARI TEKLİF ETTİ

Lozan Barış Antlaşması’nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra İstanbul, 23 Eylül 1923’ten itibaren tahliye edilmeye başlandı. İstanbul’un işgal kuvvetlerince boşaltılması 6 Ekim 1923’te tamamlandı. Bunun ardından hükümet merkezi sorunu ortaya çıktı. İsmet İnönü, arkadaşıyla Ankara’nın başkent olmasını öngören tek maddelik kanun teklifini 9 Ekim 1923’te Meclise verdi. Teklif 13 Ekim 1923 günü Meclis Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi. Ankara’nın başkent olarak belirlenmesi Cumhuriyet’in ilanı için de bir adım oldu.

ANKARA, MİLLİ MÜCADELE YILLARINDA KARARGAH OLDU

Ankara, bağımsızlık mücadelesinin zor günlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına karargâh olmuş, milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi rol oynamıştır. Atatürk, Ankara’nın başkent olmasının nedenleri arasında korunabilir bir şehir olmasını sebep göstermiştir. Atatürk konu ile ilgili düşüncelerini, “Bütün düşünceler, Yeni Türkiye’nin başkenti Anadolu’da ve Ankara şehri olarak seçme lüzumunda birleşiyordu.” sözleriyle ifade etmiştir.

ANKARA’NIN BAŞKENT OLMASININ NEDENLERİ

Bağımsızlık mücadelesi sürecinde Ankara’nın oynadığı siyasî ve stratejik rol, Ankara’nın başkent yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Ankara’nın iklimi, ulaştırma araçları, gelişme kabiliyet ve istidadı, mevcut tesisler ve kuruluşlar bakımından daha uygun olduğu görülmüştür. Türkiye’nin coğrafi olarak merkezinde sayılabilecek bir şehir olmasının yanı sıra, haberleşme ve ulaşım bakımından da avantajlı olan Ankara, bütün cephelere eşit mesafede olması sebebiyle bağımsızlık mücadelesinin yönetildiği merkez olmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KUTLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın 13 Ekim 1923’te başkent ilan edilmesinin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan, Ankara’nın kurtuluş mücadelesinin karargahı ve Türkiye’nin istiklali ve istikbali için alınan kararların sevk ve idare merkezi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Milli Mücadele döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin inşası sürecinde tarihi bir rol oynayan Ankara, bugün de başta milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisimiz olmak üzere kritik kamu kurum ve kuruluşlarına ev sahipliği yaparak ülkemiz için önemli konumunu sürdürmektedir.

Geçmişte küçük bir yerleşim yeri olan Ankara, Cumhuriyetimizin gelişme ve ilerleme mücadelesine ortak olmuş, sanayi, eğitim ve altyapı imkanlarıyla Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri haline gelmiş ve dünyanın önde gelen başkentleri arasına adını yazdırmıştır.

Bu onurlu ve anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele kahramanlarımızı, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyor, Ankara’nın başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyor, vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN KUTLAMA

Ankara’nın başkent oluşunun 97. yıl dönümü TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından da kutlandı. Şentop, kutlama mesajında, “Cumhuriyetimizin kuruluşuna şahitlik eden kurtuluş mücadelemizin ana karargâhı ve Gazi Meclisimizin 23 Nisan 1920den itibaren açılmasıyla da aziz milletimizin iradesinin tecelligahı Ankaramızın başkent oluşunun 97. yıldönümünü kutluyorum. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurucu milletvekillerini, devletimize, milletimize hayırlı hizmetler yapan bütün büyüklerimizi saygı ve rahmet ile anıyorum.” dedi.

Ankara Valisi Vasip Şahin

ANKARA VALİSİ ŞAHİN’DEN KUTLAMA

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara’nın başkent oluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gazi Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye’nin 27 Aralık 1919’da geldikleri Ankara’nın jeopolitik, stratejik ve coğrafi konumu sebebiyle Milli Mücadele’nin sevk ve idare merkezi olarak seçildiğini hatırlatan Şahin, “Ankara, Kurtuluş Savaşı boyunca stratejik kararların alındığı, milletimizin mukadderatının şekillendiği ve jeopolitik konumuyla öne çıkan bir karargah olarak fiilen başkentlik görevi yapmıştır” dedi.

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş

ANKARA BELEDİYE BAŞKANI YAVAŞ’TAN KUTLAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Ankara’nın Başkent olarak kabul edilişinin 97’nci yıldönümünü kutladı. Yavaş kutlama mesajında, “Kurtuluşumuzun ve bağımsızlığımızın sembolü Ankara’mızın Başkent oluşunun 97. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyorum. Ankara sıradan bir Başkent değildir; bir milletin tüm dünyaya bağımsızlık ve hürriyet sevdasını gösteren en önemli merkezlerin başında gelmektedir. Bu kadim kent, kısıtlı imkânlarla imkânsızlıkları başarmanın en somut belgesidir. Tarihsel ve kültürel sorumluluklarımızı hiç unutmadan, Ankara’yı ‘Başkent’ hüviyetine yakışacak şekilde geleceğe taşıyacağız.” ifadelerine yer verdi.