Ankara, Milli Kütüphanede Ukrayna Edebiyatı Günü etkinliği

09 Kasım 2019, 17:57

Ankara’da Milli Kütüphanede 9 Kasım 2019 tarihinde Ukrayna Edebiyatı Günü etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik Ukrayna Edebiyatı ve Dili Gününe ithafen Ankara Ukrayna Derneği ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlendi.

Etkinlikte, Ukraynalı tanınmış yazar, tercüman ve şair Andriy Lyubka, Ukrain ve Türk okurları çalışmalarıyla tanıştırdı. Yazar, önceki çalışmalarını ve öyküsü Türkiye’de başlayıp yine Türkiye’de biten “Barbarları Ararken: Balkanların Başladığı ve Bitmediği Yerlere Yolculuk” adlı yeni kitabını anlattı.

UKRAYNALI YAZAR LYUBKA: KÜLTÜR GİRİŞİMİ AÇISINDAN RÖNESANSI YAŞAMAYA BAŞLADIK

Kırım Haber Ajansı’na (QHA) verdiği röportajda yazar, “Barbarları Ararken: Balkanların Başladığı ve Bitmediği Yerlere Yolculuk” adlı kitabının Türkçeye çevrilmesini planladığını açıkladı.

Çağdaş Ukrayna edebiyatını anlatan Lyubka, “5 yıl önce Ukrayna bir savaşla karşılaştı ve bu 5 yıl içerisinde geçirdiğimiz döneme bir Rönesans diyebiliriz. Çünkü bu 5 yıl içerisinde insanlarımız Rusya tarafından başlatılan saldırganlıktan kendi dillerine dönmeye başladılar ve daha fazla kitap bastırılmaya başladı. Özellikle kültür girişimi açısından bu Rönesansı yaşamaya başladık.” ifadelerini kullandı.

Yazar Lyubka, Türkiye’ye ziyareti çerçevesinde, 10 Kasım 2019’da Antalya’da, 12 Kasım 2019’da ise İstanbul Üniversitesinde yaratıcılık ve çağdaş Ukrayna edebiyatı hakkında sunum yapacağını duyurdu.

Etkinliğin bir sonraki bölümünde ise 10 yıldır Türkiye’de yaşayan Ukraynalı yazar Olga Ulger, ilk kitabı olan “Çağdaş Hürrem’in Öyküsü” adlı eserini tanıttı.

Kitabını sunarken, yazar Olga Ulger şu ifadeleri kullandı:

Bu kitapta, Türkiye’de yaşayan Ukraynalı bir kadının, yabancı bir kadının hayatındaki küçük hikayelerden bahsediyorum, ilgimi çeken her şeyi bu kitapta anlatmaya çalıştım.” 

Ayrıca, etkinlik sırasında “Roksolana” Korosu ve Kvitı Ukrayını Halk Oyunları Grubu Ukrayna halk şarkılarını okuyup halk oyunlarını sergiledi.

Ankara
Milli Kütüphane
Türkiye
Ukrayna Edebiyatı Günü
Ukrayna kültürü
Bunlara da bakın: