Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Kırım sürgünü konulu video konferans

16 Haziran 2020, 21:20

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Avrasya ve Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi, “Kırım Türklerinin Sürgünü ve Etkileri” konulu çevrimiçi konferansdüzenleyecek.

18 Haziran 2020 tarihi saat 14.00’te gerçekleşecek olan video konferansta, moderatör Prof.Dr. Naciye Yıldız olurken; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Işılay Işıktaş Sava konuşmacı olarak yer alacak.

Programın detayları için bağlantıya tıklayınız.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

hacı bayram veli üniversitesi
ışılay sava
Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı
Bunlara da bakın: