Ankara'da Ukrayna'ya destek için film gösterimi düzenlendi

Güncel
qha muhabir
01 Nisan 2022, 01:54
qha muhabir
01 Nisan 2022, 01:54

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Rus işgaline direnen Ukrayna’ya destek olmak ve Ukrayna halkının temel ihtiyaçlarının temin edilmesine yönelik bağış toplamak amacıyla çeşitli yardım girişimleri başlattı. Bu kapsamda, Ankara’da Ukrayna’ya yardım amaçlı biletli film gösterimi gerçekleştirildi.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlattığı haksız ve kesintisiz işgal saldırılarına direnen Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına çeşitli destek faaliyetleri sürüyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, işgalci Rus saldırıları ve bombardımanları altındaki Ukrayna halkına destek olmak, insani ve temel ihtiyaçlarının giderilmesi için bağış ve yardım girişimleri başlattı. Büyükelçilik, 31 Mart 2022 tarihinde Ankara Milli Kütüphane Büyük Konferans Salonu’nda “Ukrayna’ya Destek Amaçlı Dünya Film Gösterimi” kapsamında Ukraince “Toloka” adlı filmi Türkçe altyazılı olarak gösterime sundu.

Gösterimi çok sayıda Türk vatandaşı ve Ukraynalı izledi. Etkinliğin açılış konuşmasını Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Natalya Lopatina yaptı.

“UKRAYNA’DA İNSANİ FELAKET YAŞANIYOR”

Ukrayna’da 36 gündür geniş çaplı bir saldırının devam ettiğini hatırlatan Natalya Lopatina, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bu savaşı tamamıyla hayali nedenlerden dolayı başlattığını belirtti.

Üç haftadan bu yana kuşatma altında bulunan Mariupol’da sağlam hiçbir konut kalmadığını örnek vererek Rusya’nın bombardımanlarının Ukrayna’ya hayli zarar verdiğine işaret eden Natalya Lopatina, “Bu bir insani felakettir. Bu felaketi gidermek için elimizden geleni yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Bu etkinlik, insani felaketi gidermek için insanlara yardım etmek için yapılan bir etkinliktir. Bu nedenle size teşekkür etmek istiyorum” diyen Natalya Lopatina, söz konusu etkinliklerden elde edilen tüm geliri insanlara yardım etmek için insani yardım kuruluşlarına yönlendireceklerini belirtti.

“FELAKETLERLE BAŞ EDİLEBİLMENİN YOLU: TOLOKA”

Ukrayna’da birçok kez şehirleri, evleri ve aileleri yıkan savaşların olduğunu hatırlatan Natalya Lopatina, “Ukrayna halkı bu felaketler ile ve belalarla baş edebilmek için belirli mekanizmalar geliştirdi. Bu mekanizmalardan biri de Toloka” şeklinde konuştu.

Toloka imece usulüyle yapılan bir yardımdır. Örneğin bir köyde bir ev yandığı ya da yıkıldığı zaman bütün köy halkı toplanıp o evi yeniden inşa ediyordu” diyerek Tokola kelimesinin anlamını açıklayan Natalya Lopatina, “Ukrayna’da da tam olarak bir toloka gerçekleşiyor şu anda. Çünkü Ukrayna’da ülkesini ayakta tumak ve ülkesine destek sağlamak için çalışmayan, gönüllü olmayan hiçbir insan kalmadı” ifadelerini kullandı.

Natalya Lopatina ayrıca “Ama eminim ki biz zafer kazandığımızda, bizim uluslararası dostlarımızla beraber kollarımızı sıvayarak ülkemizde yeni bir toloka, daha iyi anlamda bir toloka yapacağımıza inanıyorum” dedi.

UKRAYNALILARI BİRLEŞTİRMENİN SEMBOLÜ: TOLOKA

Tüm izleyiciler1 saat 54 dakika süren “Toloka” filmini merakla izledi. Film, Ukrayna’nın 400 yılı aşkın bir tarih sürecinde yaşadığı 12 önemli olayı anlatıyor ayrıca ülkenin yıkılmaz bütünlüğünün gizemini de hatırlatıyor. İmece usulüyle çalışma anlamına gelen “Toloka” kelimesi sadece bir isim değil, Ukraynalıları zorlu tarihsel imtihanlarda birleştirmenin bir sembolü olarak nitelendiriliyor.