Ankara’da “Türkiye-Romanya-Kırım Tatarları” Konferansı

Diaspora
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
23 Mart 2019, 21:00
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
23 Mart 2019, 21:00

Romanya’nın Ankara Büyükelçiliğinde Konsolos olarak görev yapan Erdal Bolat’ın konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye-Romanya-Kırım Tatarları” Konferansı, Kırım Derneği Genel Merkezinde düzenlendi.

Ankara’da Kırım Derneğinin yeni genel merkez binasında düzenlenen etkinliğe diasporadan birçok temsilci katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, konuşmasında aslında Kırım Tatarı olan ancak bazen “Romanya Tatarı” olarak da anılan ve o bölgede yaşayan Kırım Tatarlarıyla olan bağları anlatan kısa bir konuşma yaptı.

“ROMANYA BÖLGESİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR”

Şahin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Balkanlarda, Dobruca’da, bugünkü Romanya sınırları içerisinde Tatarların tarihi çok eski. Tarihte, 12. ve 13. yüzyılda buralarda Tatarlar yaşadılar. Fakat asıl büyük göç, Kırım Hanlığının 1783 yılında yıkılmasıyla beraber gelen Kırım Tatar göçleri… Ve Kırım’ın Kıpçak veya Nogay stepleri dediğimiz bölgelerinde yaşayan aşiretlerin büyük bir kısmı Balkanlara Osmanlı topraklarına geldiler ve Dobruca’ya yerleştirildiler. Daha sonra Osmanlı oradan da çekildiği zaman, Balkan göçleri denilen süreçte Anadolu’ya göçler oldu.”

“Bugün herkes kendini tanıtırken, ‘Köstence’nin şu köyünden’, ‘Mecidiye’nin şu köyünden’ diye tanıtıyor. Dolayısıyla Romanya bizim için önemli bir coğrafyadır. Dobruca dediğimiz bölgenin bir kısmı da Bulgaristan sınırları içindedir. Orası da bizim için önemli bir bölgedir. 1930 yılında çıkan Emel Dergisi mesela orada çıkmıştır.”

ROMANYA’DA 70 BİN TÜRK NÜFUSU VAR

Daha sonra Romanya’nın Ankara Konsolosu Erdal Bolat da yaptığı konuşmada, 1878 senesinde Osmanlı Devletinin Dobruca bölgesinden çekildiği zaman yaklaşık 120 bin Tatar Türkü yaşadığını ve bugün bu nüfusun 20 bin civarında olduğunu, diğer Türk topluluklarıyla beraber Romanya’da yaklaşık 70 bin Türk kökenli nüfusun olduğunu söyledi.

Bolat, Türkiye’de soyağacı konusunun gündeme gelmesinin ardından Romanya vatandaşlığına yönelik çok büyük ilgi olduğu belirterek, “Eskiden yılda bir başvuru olurdu, şu anda haftada 5-10 başvuru var” dedi.

Vatandaşlık konusunda herkesin durumunun farklılık arzettiğini belirten Bolat, “Hafta içi herkes Konsolosluk binasına gelerek saat 13.00-14.00 arasında bilgi alabilir. Yapılması gerekenleri biz bizzat söyleriz.” ifadelerini kullanarak vatandaşlık sürecinin bir yılı bulabildiğini belirtti.

Vatandaşlık için gereken belgeleri de açıklayan Bolat, aşağıdaki bilgileri içeren kağıtları da katılımcılara paylaştı.

ROMANYA VATANDAŞLIĞI İÇİN GEREKLİ BELGELER

1- Başvuru yapan kişi:

Muhacir Kağıdı (Başbakanlık Arşivinden), Denklik Belgesi (Nüfus), Romanya Milli Arşivinden doğum sertifikası gerekiyor. Bunun dışında gereken diğer belgeler ise şu şekilde:

 • Pasaport (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 • Kimlik (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 • Türkiye’den sabıka kaydı apostilli (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 • Nüfus Müdürlüğünden (doğum kayıt örneği, evlenme kayıt örneği, ad-soyad değişikliği, boşanma, ölüm) apostilli veya tasdikli fotokopisi.

2- Ataların Nüfus Müdürlüğünden Medeni halini Gösteren Evraklar (Ebeveynin-Büyükanne yahut Büyükbabanın)

 1. Ebeveynin, büyükbabanın veya büyükannenin Romen vatandaşı olduğu ispatı veya doğum yerinin Romanya olduğu ispatı,
 2. Eğer kimlik ve pasaport varsa bunların fotokopisi,
 3. Nüfus Müdürlüğünden (doğum kayıt örneği, evlenme kayıt örneği, ad-soyad değişikliği, boşanma, ölüm) apostilli veya tasdikli fotokopisi

3- Çocuklar için

 1. Pasaport (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 2. Kimlik (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 3. Apostilli doğum kayıt örneği
 4. Diğer ebeveynin rızası
 5. Diğer ebeveynin pasaportu (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)
 6. Diğer ebeveynin kimliği (tercüme edilmiş ve noter tasdikli)