Ankara'da "Türkistan Millî Hareketinin Batmayan Güneşi Mustafa Çokay" konulu panel düzenlenecek

Eğitim
qha muhabir
03 Haziran 2022, 23:39
qha muhabir
03 Haziran 2022, 23:39

Türk Ocaklarının organizasyonuyla 04 Haziran 2022 tarihinde Milli Kütüphanede, “Türkistan Millî Hareketinin Batmayan Güneşi Mustafa Çokay” temalı panel gerçekleştirilicek.

Türk Ocaklarının organizasyonuyla 04 Haziran 2022 tarihinde, Türkistan bağımsızlık hareketinin önemli isimlerinden bir olan Mustafa Çokay anısına “Türkistan Millî Hareketinin Batmayan Güneşi Mustafa Çokay” konulu panel gerçekleştirilicek.

Milli Kütüphanede yapılacak panel 14.00’de başlayacak.

Prof. Dr. Mehmet Şahingöz’ün yöneticiliğinde gerçekleşecek olan panelde, Doç. Dr. Y. Emre Tekinsoy, Doç. Dr. Ercan Çelebi, Doç. Dr. M. Korkud Çelebi ve Ömer Özcan konuşma yapacak.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'PANEL Türkistan Millî Hareketinin Batmayan Güneşi MUSTAFA ÇOKAY Her dış Türkün iki vatanı vardır; Birinoisi kendi anavatanı, ikingisi Türkiye dir Doç. Dr. Yunus Emre TEKİNSOY Yönetici Doç. Dr. Ercan ÇELEBİ Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ Doç. Dr. Mehmet Korkud AYDIN Ömer ÖZCAN Tarih: 4 Haziran 2022 Cumartesi Saat: 14.00 Yer: Millî Kütüphane Bahçelievler, İsmet İnönü Bul. No.:4 06490 Çankaya/Ankara turkocaklarin turkocaklarigenelmerkez turkocaklari' görseli olabilir

MUSTAFA ÇOKAY KİMDİR?

Mustafa Çokay ya da Mustafa Çokayoğlu, Türkistan’da geçmişte etkili bir siyasi bir akım olan Alaş Orda siyasi hareketi mensubu. Çarlık Rusyası ve Sovyet işgali altında bulunan Türk halkları­nın birliğini savunması ile tanınır. Gazeteci ve yazar olan Çokay, “Her dış Türk’ün iki vatanı vardır: Birincisi kendi doğduğu topraklar, ikincisi Türkiye’dir” özlü sözünün sahibi.