Ankara'da, Tatar hükümdarı Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma Toplantısı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2020, 16:33
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ekim 2020, 16:33

Ankara’da Kazan Hanlığının Ruslar tarafından işgal edilmesi ve Tatarların kadın hükümdarı Süyümbike’nin anısına ithafen anma toplantısı ve konferans düzenlendi.

Ankara’da 17 Ekim 2020 tarihinde Türk dünyasının özgürlük simgesi, Tatarların son Hanbikesi Süyümbike ve Kazan’ın Ruslar tarafından işgalinin yıl dönümü vesilesiyle “Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitlerini Anma Toplantısı” yapıldı.

Süyümbike ve 1552 Kazan Şehitleri konulu kitap ve resim sergisi ile başlayan etkinlikte, Kazan’ı savunan şehitler, Türkiye, Türk Dünyası ve Karabağ şehitleri saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı ve Tataristan Milli Marşı okundu.

İlgili haber: Ankara’da Türk kadını anlatıldı

Toplantının katılımcıları arasında eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı ve araştırmacı-yazar Roza Kurban konuşmacı olarak yer aldı. Toplantı kapsamında, Türk Dünyası için bir “kara gün” olan 15 Ekim 1552’de Kazan’ın işgali, nedenleri, sonuçları ve Süyümbike’nin hayatının ele alındığı etkinlikte, Türk ülkelerinin günümüzdeki durumu anlatılarak birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıldı.

AZERBAYCAN’LA BİRLİK BİLDİRİSİ

Katılımcılar, son günlerde Karabağ’a yapılan saldırıları lanetledi ve Azerbaycan’la birlik bildirisi yayımlandı. Toplantıyı sunan Fenis Ziyatov, Süyümbike için yazılan bir şiir okudu ve Tatar milli müzik aleti olan “kurayda” konseri verildi.

SÜYÜMBİKE İSMİ İÇİN BELEDİYEYE MÜRACAAT KARARI

Toplantının sonunda Ankara’da bir caddeye “Süyümbike” isminin verilmesi için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na baş vurmak üzere bir bildiri kabul edildi. Etkinlik Dünya Tatarlarının Milli Marşı olan “Tugan Tel” (Ana Dili) türküsüyle sona erdi.

15 EKİM 1552
Rusya’nın tarihindeki kanlı işgallerinden biri olan, Kazan şehrinin 1552’de Ruslarca işgal edilmesi ve Kazan Hanlığının yıkılmasına ithafen, 15 Ekim tarihi “Kazan Şehitlerini Anma Günü” olarak kaydediliyor. 15 Ekim 1552’de Rusların Kazan’ı işgal ettiği ve işgal sonrası da Kazan Tatarlarının devletlerini ve bağımsızlıklarını kaybettiği gün olarak biliniyor.