Ankara’da Nogay Türkleri Gençlik ve Spor Şöleni gerçekleştirildi

Güncel
Ömer Kaya
19 Mart 2019, 18:42
Ömer Kaya
19 Mart 2019, 18:42

Nogay Türkleri Gençlik ve Spor Derneğinin organize ettiği “Nogay Türkleri Gençlik ve Spor Şöleni”, Ankara Yenimahalle Uluslararası Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlendi.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlandı. Programın açılış konuşmasını, dernek faaliyetleri ve Nogay sporcuların başarılarını dile getiren Nogay Türkleri Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Ömer Aktürk gerçekleştirdi. Hemen ardından Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemil Sütbaş selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.

Program çerçevesinde spor müsabakalarında Türkiye’yi temsil eden Nogay Türkü sporculardan bahsedildi. Bu sporcular arasında adı anılan Dünya Taekwondo Poomse şampiyonasında Altın madalya kazanan Mevlüt Pekcan’ın müsabakada olduğundan dolayı etkinliğe katılamadığı bildirildi. Akabinde 70 yaşında olmasına rağmen atletizm şampiyonalarında defalarca madalya kazanan Ali Demirhan’a ve çeşitli spor dallarında ödül kazanan Nogay gençlerine plaket takdimi gerçekleştirildi.

Program çerçevesinde, “Türkiye Nogaylarında Yaşam” konulu sunumuyla Nogay Türkü tarihçi- araştırmacı yazar Dilek Arslan, Türkiye’de yaşayan Nogay Türklerinin tarihine ışık tutan bir konuşma gerçekleştirdi.

Program kapsamında, 1 Mart 2019 Tarihinde TÜRKSOY, YTB ve Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi iş birliğiyle Türkiye’de eğitim gören Türk Dünyası gençleri arasında yapılan Voleybol Turnuvasında 1. olan Nogay Türkleri takımına dernek tarafından plaket ve madalya takdim edildi.

Ödül takdimlerinin ardından programın sonunda Nogay Türkü sanatçı İslam Satyrov, Nogay halk şarkılarını seslendirdi.