Ankara'da koronavirüs trafiği: Numunelerde pozitif çıkan bir hastamız olmadı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Şubat 2020, 12:22
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Şubat 2020, 12:22

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs nedeniyle İran’dan getirilen Türklerle ilgili, “Şu ana kadar çalışılmış numunelerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız çıkmadı.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’dan gelen yolcular ve mürettebatın karantinada tutuldukları Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesini ziyaret edip, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Koca, Zekai Tahir Burak Hastanesi ve Bilkent Gözlemevi’nde söz konusu yolcuların gözlem altına alındığını aktararak, yapılanları yerinde görmek ve varsa eksikleri tamamlamak adına başhekimliğe ziyarette bulunduğunu belirtti.
Burada yolcuların ayrı odalarda tutulduğunu, her birine tek kullanımlık malzemelerle hizmet verildiğini aktaran Koca, sağlık personelinin de gerekli tedbirlerle korunduklarını ifade etti.

“BİLİM KURULU BUNDAN SONRAKİ RİSK GRUPLARINI TESPİT EDECEK”

Kum kenti geçmişi olan yolcuların varlığı nedeniyle hassasiyet gösterdiklerini ve 14 günlük zaman dilimini, kuluçka sürecini gözlemlemek istediklerini vurgulayan Fahrettin Koca, “Bilim Kurulu, bundan sonraki süreçte risk gruplarını özellikle her vatandaşımız için tespit ederek, ne kadarlık bir süreyle takip edilmesi gerektiğine önümüzdeki günlerde zaten karar vermiş olacak. Şu ana kadar çalışılmış olan numunelerde, tetkiklerde pozitif çıkan herhangi bir hastamız olmadı. Şu ana kadar koronavirüs pozitif olan hastamız olmadığını söylemek istiyorum.” dedi.

VİRÜS TESPİTİNDE “VİRÜS PANELİ” ADLI TEST UYGULANIYOR

Soğuk algınlığı bulguları olan hastalara “virüs paneli” denilen 24 farklı virüsün tespitine yönelik bir testin uygulandığını belirten Bakan Koca, bu açıdan da takibinin yapıldığını dile getirdi. Kaç numunenin sonucunun alındığı sorusuna karşılık Koca, vakaların 3’te 2’sinin bittiğini, 3’te 1’inin de kontrol amaçlı takip edildiğini belirtti.