Ankara'da Kazakistan Bağımsızlık Günü resepsiyonu

12 Aralık 2019, 17:28

Başkent Ankara’da Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’nın ev sahipliğinde, ülkesinin bağımsızlığının 28’inci yılı vesilesi ile resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yanı sıra çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

KAZAKİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINI TANIYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, program kapsamındaki konuşmasında, Türkiye’nin, Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmaktan daima gurur duyduğunu dile getirdi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin özel öneme sahip olduğunu vurguladı.

Şentop, “Kazakistan’ın sevinci bizim sevincimizdir, kederi bizim kederimizdir. Kazakistan’ın bağımsızlık, istikrar ve kalkınma yolundaki büyük hamlelerini yakından takip ediyor, bundan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Şentop, iki ülke ilişkilerinin güçlenerek devam edeceğine olan inancını dile getirerek, konuşmasının sonunda Kazakistan’ın 28’inci bağımsızlık gününü kutladı.

“KAZAKİSTAN, BAĞIMSIZLIĞININ ARDINDAN TÜRKİYE’NİN HER TÜRLÜ DESTEĞİNİ GÖRDÜ”

Büyükelçi Saparbekulı, “Kazakistan, bağımsızlığının ardından kardeş Türkiye’nin her türlü desteğini gördü ve Kazakistan da her zaman Türkiye’nin yanında oldu, olmaya devam edecek.” diye
konuştu.

Saparbekulı, “Birlik olmadan dirlik olmaz.” sözüne atıfta bulunarak, “Biz, ayrı ayrı iki devletiz ama tarihi bağlarla geleceğe inşallah tek devlet ve tek millet olarak yürüyeceğiz.” şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, konuşmaların ardından, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından Nazarbayev’e verilen “Türk Dünyası Diriliş Ödülü”nü Kazak Büyükelçi Saparbekulı’ya takdim etti.

Bunlara da bakın: