Ankara’da faaliyet gösteren haraç çetesi çökertildi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 13:02
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 13:02

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Sincan ve Etimesgut ilçelerinde esnaftan haraç toplayan bir suç örgütünün 19 üyesinin yakalandığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre bazı kişilerin Etimesgut’ta ve Sincan’da esnafı tehdit ederek şiddet uygulaması üzerine Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri harekete geçti.

Yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibi akabinde, Miraç H. ve Uğur Ç. yönetimindeki 22 kişilik bir çetenin varlığını ortaya çıkaran ekipler operasyon düzenledi. Şüphelilere ait 27 adrese eş zamanlı baskın gerçekleştiren polis ekipleri 19 şüpheliyi ele geçirdi.

Adreslerde yapılan aramalarda 10 adet ruhsatsız tabanca ve 1 av tüfeği ile bu silahlara ait çok sayıda mermi ve fişek bulundu. Şüphelilerin başta tehdit, şantaj ve yaralama olmak üzere çok sayıda suçtan kayıtlarının olduğu, ayrıca sahte kimlik kullandıkları belirtildi.

Söz konusu çetenin Etimesgut ve Sincan ilçelerinde esnaf ile vatandaşlara yönelik baskı, cebir ve şiddet kullanarak haksız kazanç temin ettikleri, silahla yaralama, iş yeri kurşunlama, darp, tehdit ve çek senet tahsilatı gibi çok sayıda nitelikli yağma eylemi düzenledikleri ifade edildi.

Baskın neticesinde bulunamayan firari diğer çete üyelerinin ise hala arandığı bildirildi.