Ankara'da Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına tepkiler

19 Temmuz 2020, 11:50

Ankara’da Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı (TADİV) tarafından Ermenistan’ın Azerbaycan’a gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin basın açıklaması düzenlenerek tepki gösterildi.

Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı’nın (TADİV), Ankara’daki basın açıklamasına, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, TADİV Başkanı Prof. Dr. Aygün Attar, Dünya Türk Birliği Genel Başkanı Murat Çobanoğlu, birçok siyasi ve STK temsilcisi katıldı.

Azerbaycan topraklarının 30 yıla yakındır işgal altında olduğunu belirten Büyükelçi İbrahim, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin eskiden olduğu gibi bugün de devam ettiğini vurguladı.
İbrahim, Türkiye’nin en yüksek makamından sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesimin Azerbaycan’a destek verdiğine işaret ederek, bu ilişkinin başka hiçbir iki devlet arasında yaşanmayacağına değindi.

“ERMENİSTAN, AZERBAYCAN TOPRAKLARINI DERHAL TERK ETMELİ”

Dünya Türk Birliği Genel Başkanı Çobanoğlu ise Ermenistan’ın geri dönülmez hatalı bir yolda olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:

“Azerbaycan toprağı Karabağ ve çevresini yıllardır işgal altında tutan Ermenistan, bu saldırgan tutumuyla Güney Kafkasya’da kalıcı bir barış ortamının en büyük engeli olmaya devam etmektedir. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması için Ermenistan aklını başına alarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) kararlarına ivedilikle uymalı ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmelidir.”

“BMGK’Yİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

TADİV Başkanı Prof. Dr. Attar da Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırgan tutumu ve haksız işgaline dair, “BMGK’yi ivedilikle göreve davet ediyor, daha önce alınmış BMGK’nin 822, 853, 874, 884 sayılı, AGİT’in 27 Şubat 1993 tarihli kararlarının Ermenistan tarafından uygulanmasını talep ediyoruz.” dedi.

Ankara
Azerbaycan
basın açıklaması
Ermenistan
Bunlara da bakın: