Ankara'da Balköy Projesi’nin devamı olan Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi ürünleri sergilendi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ocak 2022, 18:55
Ayyıldız Huri Kaptan
03 Ocak 2022, 18:55

Ayyıldız Huri Kaptan/QHA Ankara

Ankara Gölbaşı Ballıkpınar Köyü’ndeki kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi’nin devamı olarak Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nce yürütülen Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi Sergisi, 3 Ocak 2022’de One Tower AVM’de halkla buluştu. Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi Sergisinde, kursiyerlerin ortaya koyduğu pek çok el işi halkın beğenisine sunuldu.

Ankara ilinin Gölbaşı ilçesindeki Ballıkpınar Köyü’nde kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi’nin devamı kapsamında Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen Kırım Tatar Nakış İşleme Projesi dahilinde üretilen ürünler bugün Ankara One Tower AVM’de sergilendi. Serginin ilki gerçekleştirilen açılışına; Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mustafa Kaya, Ballıkpınar Köyü Muhtarı Yılmaz Akbay, projenin eğitmenlerinden Kırımlı nakış ustası Ayşe Osmanova ve pek çok kişi katıldı.

“AMACIMIZ KÜLTÜREL FARKINDALIK OLUŞTURMAK”

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mustafa Kaya, sergiye ilişkin QHA’ya verdiği demeçte şunları kaydetti:

“Sergimiz, Ballıkpınar Köyü’ndeki mahallemizde Kırım Derneğinin, Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezinin ve Kalkınma Ajansının katkılarıyla yapmış olduğu dokuma ve el işi sanatlarının yer aldığı bir sergi oldu. Üç ay süren eğitim faaliyetlerimizin ardından yapmış olduğumuz ürünleri burada sergilemek istedik. Burada sergilemekte olduğumuz ürünleri daha sonra da birkaç farklı yerde ilgililerinin beğenisine sunacağız. Bundan sonraki süreçlerde de Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi olarak bu tür faaliyetlerimize hız kesmeksizin devam etmeyi düşünüyoruz.

Amacımız; kültürel bir farkındalık oluşturmak. Unutulmaya yüz tutmuş el işleri, Kırım Tatarlarının dikiş nakışlarını yeniden ortaya çıkarmayı, yeniden hayata geçirerek sergilemeyi hedefliyoruz. Bu tür etkinliklerimizin kapsamını artırarak devam ettirmeyi düşünüyoruz. Çeşitli projelerimiz kabul görerek hayata geçme fırsatı bulursa soft kumaş üretimine geçmeyi planlıyoruz…”

Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mustafa Kaya

“KIRIM TATAR NAKIŞLARININ HER BİR DESENİNİN FARKLI BİR ANLAMI VAR”

QHA ile konuşan Kırım Tatar nakış ustası Ayşe Osmanova, ise üç aylık sürecinden ardından projeye dair düşüncelerini şu ifadelerle aktardı:

“Projemiz üç aylık bir zamanda gerçekleştirildi. Balköy Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi kapsamında; eğitmen olmak üzere Gölbaşı Kaymakamlığından davet aldıktan sonra memnuniyetle kabul ederek Kırım’dan Ankara’ya geldim. Çünkü Ballıkpınar Köyü’nde çok sayıda Kırım Tatarı olduğunu duydum ve çok sevindim. Ballıkpınar Köyü’ne geldikten sonra hemen kurslarımıza başladık. Kurslarımız yaklaşık 10 kişiyle başlarken sonraları bu sayımız arttı. Kurslarımız sayesinde Kırım Tatar nakışlarımızı ve iki üç farklı nakış tekniklerini öğrettik. Kırım Tatar nakışlarının her bir deseninde ve her bir çiçeğinde farklı bir anlam vardır. Bu anlamları da öğretmeye çalıştım. Kursiyerlerimizi o desenlerle tanıştırdım. Aynı zamanda resim derslerimiz de oldu. Herkes ailesinin hayat ağacını çizdi. Böylece kurs içinde küçük küçük kurslar da yapmış olduk. Bu eğitim sürecimizin sonucu çok başarılı ve güzel oldu. Bu çalışmalarımızı ürün haline getirdik. Kursumuzun akabinde farklı olması amacıyla; kursiyer kadınlarımızın ürünlerini satışa çıkarmalarını hedefledik. Bu çalışmalarımız sonucunda; çanta, fes, pano, kese, saat, havlu ve pek çok farklı kullanım alanı olan ürün ortaya koyduk. İlerde de benzer projelerin artmasını temenni ediyorum. Başta Kaymakamımıza, projede yer alan emeği geçen herkese tekrardan çok teşekkür ediyorum.”

Kırımlı nakış ustası Ayşe Osmanova

Ballıkpınar Köyü Muhtarı Yılmaz Akbay ise QHA’ya yaptığı açıklamada; kullanılamaz haldeki okulun Balköy Projesi kapsamında onarılarak yeniden hayata geçirildiğinden, sağlık ocağından ve proje kapsamında açılan Kırım Kültür Evi’nden bahsetti. Proje ile köyün kazanımlarına değine Akbay, Balköy Kırım Tatar Nakış İşleme Eğitimi Projesi’nin sürecini anlattı. Muhtar Akbay, köy halkının kurslara ilgisinin yaz aylarında daha yüksek olduğunu kaydetti.

Ballıkpınar Köyü Muhtarı Yılmaz Akbay

BALLIKPINAR KÖYÜ

Ankara‘nın Gölbaşı ilçesine bağlı 54 mahalleden biri olan Ballıkpınar köyü, Kırım’ın Rusya tarafından ilk işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalıp Romanya’ya yerleşen oradan da 20’inci yüzyılın başında Türkiye’ye göç eden Kırım Tatarları tarafından kuruldu. Ballıkpınar, kendine özgü yapılış ve sokak planı ile cumhuriyetin ilk yıllarında “örnek köy” statüsü kazandı.

BALKÖY PROJESİ NEDİR?

Ballıkpınar Köyü’nde 2020 yılı itibarıyla kırsal kalkınmayı hedefleyen Balköy Projesi yürütülmeye başlandı. Ankara Kalkınma Ajansının “Kırsalda Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı” çerçevesinde desteklenen proje kapsamında eko-turizme yönelik bir uğrak yeri oluşturulması hedeflendi. 18 Eylül 2021 tarihinde Balköy Projesinin kapanış toplantısı yapılırken proje kapsamında onarılarak yeniden faaliyete geçirilen Ballıkpınar İlkokulu, Kırım Kültür Evi, Sağlık Ocağı ve çeşmelerin açılışı gerçekleştirildi. 15 aylık bir çalışma süresi sonucu ortaya konulan projenin amacı; Ballıkpınar Köyü ve çevrelerinde yaşayan halkın kalkınması olarak belirtilirken, yöresel ürünlerin üretim ve ticarileşme süreçlerini geliştirmek, alternatif etkinlik alanları oluşturmak, geleneksel değerleri açığa çıkartıp devamlılığını ve tanınırlığını sağlamak şeklinde ifade edildi. Kırım Tatar Hasat Şenliği “Derviza”nın ilk kez bölgede yapılması ile de bu renkli kültürün tanıtılmasının amaçlandığı kaydedildi.

Gölbaşı Kaymakamlığınca yapılan açıklamaya göre Balköy Projesiile amaçlanan hedefler şöyle:

Genel Amaç: Ankara kırsalında yetiştirilen yöresel ürünlerin, üretim ve ticarileşme süreçlerini geliştirmek, alternatif etkinlik alanları ile geleneksel somut ve soyut değerleri açığa çıkarıp devamlılığını ve tanınırlığını, ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin geliştirilmesini böylelikle turizm ve tarım potansiyelinde artış sağlamak, kırsal alanlarda yaşam refahını yükseltmek ve bölgedeki gelişmişlik farklarını azaltmak.

Özel Amaçlar: Ankara ili Gölbaşı ilçesi Ballıkpınar Mahallesi ve çevresinde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak ve bölgeyi çekim merkezi haline getirmek amacıyla;

-Yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlaması ile kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi,

-Eğitim merkezi tadilatı ve düzenlemesi ile Ballıkpınar’da yaşayan 470 kişiye ev pansiyonculuğu, e-pazarlama, workshop eğitimi, ticari ürün geliştirme, proje oryantasyon ve hizmet sektörüne uyum eğitimleri verilerek satış ve pazarlama kanallarının etkin kullanılmasını, ürünlerin tüketiciyle buluşturulmasını sağlamak. Ballıkpınar mahallesi ve çevre mahallelerden gelecek kişilere hijyen, dokuma, nakış, tarımsal/hayvansal üretim, evsel atıkların dönüştürülmesi, bahçe düzenleme ve arıcılık ile ilgili eğitimlerle katma değer yaratarak eko-turizmi canlandırmak, ticarileşmeyi teşvik etmek.

-Bölge kadınlarının düzenleyeceği workshoplarla yöresel mutfakları tanıtıp, gıda alanında ürün tasarımı yaparak ürün çeşitliliğini arttırmak.

-Rekreasyon projesi sonucunda uygulama bahçesi ve pazar yeri oluşturularak Gölbaşı kırsalında yer alan mahallelerin ekolojik ve sürdürülebilir tarım anlayışından yola çıkarak; güvenilir ve sağlıklı ürünlerin üretilmesine, yerinde ekoturizm faaliyetleri ile tüketicilerin beğenisine sunulmasına, e-ticaret faaliyetleri ile Ankara öncelikli olmak üzere yurtiçi pazara açılması yoluyla kırsal kalkınmaya destek sağlamak.

-Dokuma makinelerinin alımı ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi akademisyenleri tarafından planlanacak eğitimler ile yöresel motifleri ön plana çıkaracak ürün tasarımı yapmalarını sağlamak.

-Düzenlenecek çocuk oyun alanı ve alternatif etkinlik alanları ile yerli turistlere doğayla iç içe sosyal faaliyet alanı sunmak ve çeşitliliği artırmak.

-Mevcut evlerden iki tanesi seçilerek pansiyon olarak düzenlemek. Bu sayede bölge halkına alternatif gelir kaynağı sunmak, ziyaretçilere de doğal köy ortamında yaşam deneyimi sunarak, sosyal kültürel etkileşime katkıda bulunmak

-Düzenlenecek Derviza şenliği ile bölgede yaşayan Kırım Türklerinin kültürünü yaşatmak ve tanıtmak

-Amatör fotoğraf çekimi sonuncunda düzenlenecek sergi ile bölgenin proje öncesi ve sonrası sürecini ortaya koyarak, tanınırlığa katkı sağlamak.

-Yurt içine teknik gezi düzenlemek.