Andriy Yermak: Belarus birliklerinin savaşa katılma ihtimali düşük

Güncel
Manas
20 Haziran 2022, 16:57
Manas
20 Haziran 2022, 16:57

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Belarus birliklerinin, Ukrayna’ya karşı tam ölçekli bir savaşa katılma olasılığının olmadığını bildirdi. Yermak, “Savaşa katılmak için Belarus halkının moral ve motivasyonu yüksek değil” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, 20 Haziran 2022 tarihinde verdiği demeçte, işgalci Rusya’nın geniş çaplı işgal girişimine Belarus’un doğrudan katılmadığını ancak işgalci Rus ordusunun savaşa dair pozisyonlarına zemin hazırladığını kaydetti. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı geniş çaplı işgal girişimi ve saldırıları nedeniyle devam eden savaşa Kremlin’e destek veren Belarus’un katılma ihtimalini değerlendiren Yermak, Belarus halkının savaşa dair bir motivasyonunun olmadığını vurguladı.

Rusya ile Belarus birleşiyor - Yeni Şafak

BELARUS, İŞGALCİ RUS ORDUSUNA SAHADA DESTEK OLUYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Belarus’un, Ukrayna-Rusya savaşına katılma oranı oldukça az. Belarus halkının moral ve ruh hali buna izin vermiyor” ifadesini kullandı. Ayrıca Yermak, Belarus’un işgalci Rus birliklerinin hareketi için kendi topraklarına askeri teçhizat yerleştirilmesine izin verdiğini, Belarus’tan Ukrayna’ya füze fırlatıldığını ve savaş uçaklarının havalandığını vurguladı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.