Andriy Yermak: 2014'te Cumhurbaşkanımız Zelenskıy olsaydı, Kırım'dan vazgeçmezdik

Diaspora
Manas
06 Mayıs 2022, 16:40
Manas
06 Mayıs 2022, 16:40

Ukraynalı yetkililer, işgal altındaki Kırım ve sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri meselesinin üst siyasi düzeyde; Rusya ve Ukrayna Cumhurbaşkanlarının müzakere toplantısında çözülmesi gerektiğine inanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, ikili formatta müzakere için görüşmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, 6 Mayıs 2022 tarihinde verdiği demeçte, Rus işgali altındaki Kırım ve sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri sorununun iki ülke liderlerinin müzakere yoluyla çözüleceğini dile getirdi.

Ayrıca Yermak, “Cumhurbaşkanımız Volodımır Zelenskıy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere masasına oturmaya hazır” ifadesini kullandı.

Керівник Офісу президента Єрмак заразився коронавірусом | Новини -  актуальні повідомлення про події в світі | DW | 03.02.2022

YERMAK: 2014 YILINDA CUMHURBAŞKANIMIZ OLSAYDI KIRIM’DAN VAZGEÇMEZDİK

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Ukrayna’da bugünkü durum, 24 Şubat’ta başlayan açık savaş, önceki savaştan daha karmaşık. Cumhurbaşkanımız, Ukrayna topraklarından hiçbirini asla vermeyecektir. Bir kez daha tekrar edeceğim: 2014’te Zelenskıy Cumhurbaşkanımız olsaydı, Kırım’dan vazgeçmezdik. Yani tüm bu bölgeler, Ukrayna’nın toprağıdır. Bizim pozisyonumuz hiçbir müzakerede veya herhangi bir biçimde değişmedi…” ifadesini kullandı.

YERMAK: TOPRAKLARIMIZI ASLA PAZARLIK KONUSU YAPMAYACAĞIZ

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ve Kırım konularının iki cumhurbaşkanının görüşmesinde tartışılması zor konular olduğuna dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanımız oturup konuşmaya hazır. Ancak herhalükarda bağımsızlığımız, egemenliğimiz ve toprak bütünlüğümüzle ilgili herhangi bir pazarlık yapmıyoruz.  Bu kesinlikle bizim hükumetimizde olmayacak.” ifadesini kullandı.